Калкулатор „избира“ най-подходящото време за извършване на агрохимични дейности

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Калкулатор на страницата на Националния институт по метеорология и хидрология може да помогне на земеделците с избора за най-подходящото време за извършване на агрохимически дейности.

„На страницата на Националния институт по метеорология и хидрология, секция „Агрометеорология“ има позициониран калкулатор, който дава информация за следващите три до пет дни с оглед провеждането на агрохимически дейности.  Провеждането на тези дейности изисква да няма въздушно движение на въздуха, за да не се отнася препарата, който обикновено се пръска от самолет. Атмосферата трябва да бъде спокойна, температурата да бъде достатъчно висока, за да се постигне оптимално въздействие и на трето място е важно да няма условия за валежи. Всеки един валеж, паднал по време на или след третирането, измива препарата и го отнася в почвата. След това той преминава в подпочвените води и съответно ги замърсява.  Калкулаторът отчита тези условия едновременно и приема определени техни гранични стойности като дава възможни часове и пояси от денонощието за третиране на посевите“, разказа в интервю за Agrozona проф. Валентин Казанджиев, секция „Агрометеорология“ в Националния институт по метеорология и хидрология.

Проф. Валентин Казанджиев, секция „Агрометеорология“ в Националния институт по метеорология и хидрология.

“Използването на калтулатора с цел избор на най-добрите условия позволява да се спести материал, да се реализира икономия, да се намали нормата на препаратите, с които се третира и да се постигне едно относително равновесие между биологичната и агротехническата страна на нещата”, допълни още той.

Глобално затопляне и връзката с екстремните проявления на времето

„Екстремните проявления на времето са свързани главно със силното прегряване на почвата. Силно нагретите повърхности предполагат развитието на вертикални движения на атмосферата наречени турбуленция.  Причината за това силно прегряване е бетонирането и разрастването в някои райони на градските части. Използването на големи количества бетон и асфалт са в основата на тези процеси. Като добавим и замърсяването на атмосферата, което ускорява парниковия ефект, тогава се получават тези екстремни условия, които имат взривоопасен характер и понякога предизвикват унищожителни бурни ветрове или градобитни процеси. Бързата и малко самонадеяна индустриализация и урбанизация понякога ни се връщат точно по този начин. Ако някой замърсява атмосферата, дори той да е много далеч от нас, рано или късно негативните последици пристигат при нас и ни се отразяват“, заключи проф. Казанжиев.

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА