Какво ще стане с животновъдните ферми без удостоверение по чл. 137 от ЗВМД?

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

По-голямата част от овцевъдните и козевъдните ферми в страната не могат да отговорят на ветеринарномедицинските изисквания, заложени в чл. 137 от Закона за ветеринарно-медицинската дейност, алармират браншовици. По неофициални данни броят на стопанствата в страната с над 50 овце и/или кози е около 8 000 и само 1 500 от тях отговарят на изискванията по чл. 137 от ЗВМД.

Министерство на земеделието, храните и горите е заложило изискване за наличие на това удостоверение при кандидатстването по всички схеми на директни плащания, национални доплащания и обвързана подкрепа за животни през Кампания 2020 г.

„На последния Консултативен съвет получихме уверение от министър Танева, че МЗХГ ще опита да направи диференциация. Така или иначе, не разбирам защо тези ферми са изключени от подпомагане от Фонда за развитие на селските райони и инвестиционните схеми. Тези ферми са гръбнакът на овцевъдството и козевъдството, но тяхното съществуване и развитие в момента са под въпрос,“ коментира за „Агрозона“ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).

За повечето от тези ферми членството в организации на производители е единствената алтернатива, за да могат да просъществуват, посочи Симеон Караколев и допълни: „Самостоятелно тези хора са обречени на фалит. Ролята на НОКА е заедно с Министерство на земеделието, храните и горите да създадем план за запазване и развитие на тези ферми. Ако съседните държави Гърция, Хърватия и Румъния, например, не прилагат същите изисквания, защо ние да ги създаваме?“

След края на Кампания 2020 МЗХГ ще има точна информация за броя на тези ферми в България, но според НОКА над 60% от овцевъдните и козевъдните ферми у нас не покриват изискванията, за да получат удостоверение по чл. 137 от ЗВМД. „Всеки фермер, който няма такова удостоверение, има основателна причина за това и не е понеже няма желание. Напротив, желание има, но не и практическа възможност да покрие тези изисквания,“ по думите на Симеон Караколев. НОКА предлага, след приключването на Кампания 2020 да се създаде мярка за подкрепа именно на тези фермери. “Нашите усилия като асоциация са насочени в това, все повече овцевъди и козевъди да въведат същите стандарти за производство като колегите си в Европа. Само преди 2 години 80% от овцевъдните стопанства дояха на ръка. Сега е различно. Миналата година пуснаха мярка, колегите успяха и със собствени средства да купят доилни апарати. Имат желание да се развиват, но все още ни трябва подкрепа“, казва още Караколев.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА