Какво и къде кълве в момента на родните водоеми?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Есента дойде, времето рязко застудя, а с това намаляха и изявите на рибите по водоемите в страната. При по- ниските градуси, рибите спират да се хранят толкова активно, а това означава по- малко слука за рибарите. Реките са по- маловодни, язовирите са спаднали, но въпреки това, към края на ноември на места все още отчитат добри улови.

Драстично спаднал е яз. „Тополница“, което не е нещо нео­бичайно по това време от годината. В сгушилата се малко вода под с. Мухово при стената, измежду обширните скал­ни зъбери, пазарджиклии са направили приличен риболов на костури. Масовите са от средна големина, но е имало и доста едри. Ловили са на силиконки, с джиг монтаж. Опи­тите на плувка са останали изцяло безуспешни.
Рибарите по Южното Черноморие имаха доста силни дни тази есен, с пълни мрежи с паламуд при Царево и Ахтопол, докато на север от Варна си останаха само с големите надежди. Паламудите бяха твърде рядка слука, а лефер така и не дойде. Сега занимавка става със сафрид и попчета, но това е малка утеха. Даже и заргани­те са на принципа „ден ги има, два ги няма“. Корабите ва­дят основно сафрид, чернокоп и барбуна, по-рядко калкан, предаде НЛСР- СЛРБ.

На родопската перла яз. „Ивайловград“ все още става интензивен риболов, но на други хищници. Там наблягат на белите риби, като влизат с лодка и работят с джигови примамки. Най-често на силиконите налитат риби по 1-1,5 кг. По отношение на сомовете тази година не беше от най-благодатните. Те сякаш все оставаха на заден план в разчетите на люби­телите на хищници. Рибарско присъствие по бреговете на язовира вече почти няма.

И язовир „Домлян“ е драстично спаднал. Карловски риболо­вци скачаха срещу тоталното му източване, но май няма на кого да се оплачат, след като водата му е предназна­чена основно за поливни нужди. Все още идват рибари, появява се по някой неголям костур и това е. От мирните риби може приятно да изненада бабушка, но няма как да се очаква интензивен риболов по това време.
Варна, Дунав, Agrozona.bg

Голямата новина от тази есен по река Дунав е повсемест­ната активност на белите мрени. Най-силните им изяви бяха през октомври, но макар и със затихващо темпо, през ноември също се хващат на заложени въдици на дъно или фидер. Приоритетно излизат риби по 2-3 кг, което си е голяма тръпка. Морунаш също се лови, но пасажите вече са групирани в определени райони. Нивото се задържа по- високо от обичайното за сезона.

Маловодна и избистрена река Вит все пак дава някаква риба в околностите на Плевен. По вировете между селата Търнене и Ясен хващат кефали от средна големина. За­мятат на плувка, но рибите са плашливи и трудно се трупа актив.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА