Какви цветя може да се засеят за разсад през януари

Георги Узунов
Георги Узунов
6 Минути

Въпреки широко разпространеното мнение, ме през зимата няма работа за градинарите, в действителност съвсем не е така. Това е моментът, в който трябва да се садят цветя за разсад. Ето с кои декоративни растения трябва да се започне. През януари трябва да се обърне внимание на бавнорастящите култури, за които периода от засяването до началото на цъфтежа продължава 180-200 дни. На практика това означава, че ако ги засеете за разсад в края на януари, то чак през юни може да се порадвате на цветовете им.

Карамфил Шабокарамфил

Кичестите цветове на този карамфил се разтварят 5-6 месеца след засяване, затова карамфилът Шабо се сее толкова рано. В контейнерче се насипва плодородна почва, в която се правят бразди с дълбочина 3 милиметра, а разстоянието между мини лехичките е 2-2.5 см. Семената се насипват в браздите и се покриват с речен пясък. Сандъчето се покрива с полиетиленово фолио и се оставят на добре осветено място с температура на въздуха 18-20 см. След появата на първите поници, контейнерчето се доосветява с помощта на фитолампа, за де се не изтеглят младите растения.

Бегониябегония

За засаждането се подготвят контейнери със смес от пясък, торф и листовка в съотношение 1:1:2. Семената на бегонията са много малки, затова те се сеят на повърхността на субстрата, който трябва да е влажен. След това съдът, който използвате се покрива със стъкло или прозрачно фолио и се поставя в помещение с температура на въздуха 20-22 градуса. При засъхване на почвата тя внимателно се пулверизира. Младите растения ще се покажат след седмица. Постепенно покритието трябва да започне да се маха, първоначално за половин час, след това и за повече време, докато растенията привикнат към свежия въздух

Еустомаеустома

Това привлекателно растение има и други имена – лизиантус или ирландска роза. Еустомата започва да цъфти пет месеца след появата на пониците, затова не трябва да се сее по-късно от януари. Семената се разпръскват върху повърхността на почвена смес получена от смесването на торф, пясък и перлит, и леко се притискат. На съдът се слага полиетиленово покритие и първите два месеца се държи в помещение с ярка светлина и температура на въздуха – 20-25 градуса. Младите растения се показват много бавно. Веднъж седмично е добре да се проветрява саксията и повърхността да се пулверизира, ако почвата съхне.

Тинтяватинтява

Ако посеете тинтявата през декември-януари, на нейния цвят може да се любувате чак на втората година. За целта трябва да се смесят в съотношение еедно към едно готова почва за цветя от магазина с пясък. Получената смес се насипва за предпочитане в керамични съдове Семената се сеят на повърхността и се покриват със ситно нарязан сфагнов мъх. Саксията се остава на тъмно място. Първата седмица семената се държат при температура 10-15°С, а след това се пренасят в още по-хладно помещение, където термометърът не минава 5 градуса. Такова място е например хладилника. Това е необходимо за стратификацията на семената.

Посевите се държат на хладно място в продължение на 1.5-2 месеца, след което се пренасят в топло помещение, където температурата е 18-20 градуса с разсеяна светлина. След 15-20 дни ще се появят първите поници. Почвата редовно се овлажнява, а с настъпването на пролетта мъхът се маха.

роза и лавандула
Четете още: Вкореняване на растения с помощта на пчелен мед

Лавандула

Препоръчва се семената на лавандулата да се купуват през есента или началото на зимата и по това време трябва да се направи стратификацията им.

В края на януари се подготвя почвена смеска, която се състои от градинска почва, чист пясък в съотношение 3:2:1. В съдът за разсада се прави дренаж, върху него се насипва подготвената смес, а след това земята се полива с разтвор от калиев перманганат. Семената се поръсват по повърхността и се покриват с тънък слой пясък. Пулверизират се с топла вода и се покриват с полиетиленов плик и в началото се слагат в хладилник при температура 1-5 градуса за два месеца. След стратификацията съдът се поставя на перваза в помещение с температура 15-22 градуса. Периодично се проветрява и овлажнява.

мушкато
Четете още: 7 стайни растения вместо антидепресанти

Мушкато

Мушкатото може да се засява за разсад от ноември до април. Ако решите да правите това през зимата ще е необходимо допълнително осветление-. Семената се засяват във влажна и рохкава почва, покриват се с около 10 мм пръст и се покриват с полиетиленово фолио и се държат при температура около 20 градуса. Почвата редовно се пулверизира, от фолиото се премахва конденза и се доосветяват младите растения, защото им е нужна светлина 12 часа дневно.

През този месец се прави също така разсад от привлекателните едногодишни растения като кученце, хелениум и вербена, както и някои многогодишни цветя, като игликата.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА