Законодателството, което ще се прилага във Великобритания след Брекзит, реално ще е същото, което е в сила и при настоящата ситуация, тъй като нормативната рамка на ЕС ще бъде изцяло транспонирана. Така аграрната политика на Великобритания ще остане същата като ОСП, която се прилага за останалите 27 страни членки, пише euractiv.com.
Възможни са три системи – такава, която запазва модела на ОСП, приемане на либерална система без субсидии или по подобие на американския модел – комбиниране на директна помощ и иновативни системи на застраховки.
Който и вариант обаче да бъде избран, промяната няма как да бъде възможна, преди да изтече края на преходния период, свързан с излизането на Великобритания от ЕС, т.е. преди 1-и януари 2021 г.
Правителството на Тереза Мей обеща да гарантира на британските фермери пълно изплащане на субсидиите до края на 2023 г., за да им даде време да се адаптират към нова рамка.
Два са вариантите, които биха могли да се приложат във връзка с отношенията с ЕС. Единият ще е споразумение за свободна търговия по примера на това между общността и Канада. Според Лондон то може да включва освен стоки, още услуги и финансови услуги и ще позволи на Обединеното кралство да запази търговските отношения с Общността. Друг вариант, който Euroactiv посочва, е споразумение за свободна търговия, вдъхновено от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн, което ще позволи пълен достъп до пазара на ЕС, но без да има възможност да свободно движение на работници. Смята се обаче, че тази опция няма да бъде приета от ЕС.