Какви са успехите на рибарите по време на забрана на свободни и платени водоеми

Въпреки забраната за улов на пролетно- лятно размножаващите се риби, любителите на риболов продължават да си търсят късмета на свободните за риболов водоеми или зони от тях, попадащи в разрешителния списък на заповедта или на такива със специален статут, където за удоволствието се заплаща. Данни за успехите и неуспехите предаде НЛСР- СЛРБ.
Още в ранна пролет се хванаха първите шарани на най-големия язовир в Северозапада „Огоста“ и това сякаш даде надежди за силен сезон. През забраната остана разрешена за риболов ивица (от стената до полуостров Расника) и там се групират рибари, но кой знае какви риболовни успехи засега няма. Ловят се предимно платики от стандартните – на плувка и фидер.
От тази пролет язовир „Веринско“ е с нови стопани и засега не е ясно с какви рибни ресурси разполага. Първите тестове са противоречиви, шаран все още няма, а и каракудата е доста пестелива в изявите си. Очевидно тя ще си остане основен обект за риболовците и през активния сезон. Важно е да се каже, че в по-плитката опашна част не се допускат риболовци.
Изявени шаранджии са направили много силен риболов на арендования язовир „Берсин“, разположен в землището на едноименното кюстендилско село. Рибата към 18 май е в изобилие, не е случайно, че там се провеждат и турнири от държавния шампионат. Там се лови в режим „хвани-пусни“.
Каракудата е основен обитател и рибарите се занимават предимно с нея на язовир „Тодоричене“ край с. Тодоричене в община Луковит. Не е особено едра, но става за забавления при липса на други възможности в региона. Не е и претенциозна, задоволява се с торни и бели червеи. Този обект е списъка на разрешените през забраната в област Ловеч.
На пресевната на река Тунджа при с. Ягода, най-популярната от разрешените сега, рибата определено се раздвижи след дълго пролетно мълчание. Около втичалото залагат за хищник. На живо рибе ловят прилични костури и по-редки бели риби. Бабушки и уклеи са най-реалната възможност за плувкаджийски риболов, включително и дребни костурчета, които налитат на всякакви червеи.
Балканска пъстърва 2,5 кг е хванал мухар от София тези дни на река Златна Панега в района на с. Румянцево. Имал е и още няколко по-дребни риби. Всичките са върнати обратно. Като цяло обаче към 18 май отзивите от риболова по тази популярна карстова река са противоречиви. Не всички са доволни от изявите на пъстървите, но това изглежда е в реда на нещата.