Какви са успехите на рибарите по време на забрана на свободни и платени водоеми

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Въпреки забраната за улов на пролетно- лятно размножаващите се риби, любителите на риболов продължават да си търсят късмета на свободните за риболов водоеми или зони от тях, попа­дащи в разрешителния списък на заповедта или на такива със специален статут, където за удоволст­вието се заплаща. Данни за успехите и неуспехите предаде НЛСР- СЛРБ.

Още в ранна пролет се хванаха първите шарани на най-го­лемия язовир в Северозапада “Огоста” и това сякаш даде надежди за силен сезон. През забраната остана разрешена за риболов ивица (от стената до полуостров Расника) и там се групират рибари, но кой знае какви риболовни успехи засега няма. Ло­вят се предимно платики от стандартните – на плувка и фи­дер.

От тази пролет язовир „Веринско“ е с нови стопани и засега не е ясно с какви рибни ресурси разполага. Първите тестове са противоречиви, шаран все още няма, а и каракудата е доста пестелива в изявите си. Очевидно тя ще си остане основен обект за риболовците и през активния сезон. Важно е да се каже, че в по-плитката опашна част не се допускат риболо­вци.

Изявени шаранджии са направили много силен риболов на арендования язовир „Берсин“, разположен в землището на ед­ноименното кюстендилско село. Рибата  към 18 май е в изобилие, не е случайно, че там се провеждат и турнири от държавния шам­пионат. Там се лови в режим „хвани-пусни“.

Каракудата е основен обитател и рибарите се занимават предимно с нея на язовир “Тодоричене” край с. Тодоричене в общи­на Луковит. Не е особено едра, но става за забавления при липса на други възможности в региона. Не е и претенциозна, задоволява се с торни и бели червеи. Този обект е списъка на разрешените през забраната в област Ловеч.

На пресевната на река Тунджа при с. Ягода, най-популярната от разре­шените сега, рибата определено се раздвижи след дълго пролетно мълчание. Около втичалото залагат за хищник. На живо рибе ловят прилични костури и по-редки бели риби. Ба­бушки и уклеи са най-реалната възможност за плувкаджийски риболов, включително и дребни костурчета, които налитат на всякакви червеи.

Балканска пъстърва 2,5 кг е хванал мухар от София тези дни на река Златна Панега в района на с. Румянцево. Имал е и още няколко по-дреб­ни риби. Всичките са върнати обратно. Като цяло обаче към 18 май отзи­вите от риболова по тази популярна карстова река са проти­воречиви. Не всички са доволни от изявите на пъстървите, но това изглежда е в реда на нещата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама