Какъв е уловът на БГ рибарите в летните горещини?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Термометрите в почти цялата страна удрят 40 градуса и горещините създават затруднение на рибарите, които освен да се чудят къде да открият малко сянка по водоемите, така и как да размърдат рибите, които на тези градуси просто отказват да се хранят. Какъв е все пак уловът на българските рибари, предаде НЛРС – СЛРБ.

На големи пасажи от сафрид се радват по Черноморието

На фона на типичните в разгара на лятото към 26 юли горещини за кой знае какъв риболов по морето не може да се говори. И все пак да отбележим, че по Северното Черноморие има големи пасажи от граца (дребен сафрид), с който мнозина се заба­вляват. През деня по-добри резултати се получават с влиза­не навътре с лодка, докато късно вечер рибките се ловят и от брега – по пристанища и буни. Попчета и по-дребни кефало­ви риби също са на разположение.

Костури са основната занимавка за рибарите, съчетали по­чивка след родопската прохлада и забавления с въдица на язовир “Широка поляна”. Ако им се подаде жива рибка за стръв излизат предино едри, а на торни и бели червеи налитат по-дребни бодливци. Ловят ги основно на плувка, като по-перспективни са скалистите брегове покрай пътя за Кавал тепе. Най-добри резултати се получават на свечеряване. На полегатите брегове откъм Гор­ското стопанство вадят каракуди, на дъно.

Най-после има вести за хващани шарани на „Жребеца”, след като в началото на сезона най-търсените риби не бяха в настроение. Сега, при поредица случаи на извадени екзем­пляри кота 10+ кг, шаранджиите са заредени с повече оп­тимизъм. От другите мирни риби става приличен риболов с платики и морунаши, но за тях се подхожда целенасочено – с адекватно захранване на подходящо място и със съобразява­не на летния режим на кълване

Каракудата, която тази пролет се превърна в истински хит на язовир “Ястребино”, сега я няма никаква. Добре, че започна да се хва­ща по някой шаран, та да се осмисли престоя на бивакува­щите дълготрайно рибари. Впрочем, има данни и за хванати амури в диапазона от 10 до 15 кг. Бялата риба, която има ста­билна популация там, също е извън играта и едва ли скоро ще се заговори за нея при тези летни горещини.

Занимавка с бабушки и каракуди може и да се получи на язовир “Бели Лом” в прохладните часове на денонощието, но това е утеха само за любителите на плувкаджийския риболов. Базираните на биваци шаранджии към 26 юли по-често си остават само с чакането. Да не говорим за белите амури, с които се прослави този язовир в по-далечното минало. Те са само мил спомен. Ако не със силен риблов, язовирът е привлекателен през лятото като чудестно място за семейна почивка.

Едри каракуди, плюс бонуси от няколко неголеми шаранче­та около мерните граници са хванали пловдивски риболовци по река Тунджа в долното й течение, в землището на село Устрем. Замятали са въдици на дъно, а мястото е постоянно подхран­вано в продължение на няколко дни. Хищниците обаче, които също са били търсени, не са се отзовали на предизвикател­ствата. Само сомчета от „детската градина”, връщани ведна­га обратно.БГ

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА