Как ще се отрази забраната за използване на олово на рибарите?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Очаква се забраната за използване на оловни боеприпаси във влажните зони да бъде въведена до края на 2022 г.

Дискусиите в Европейската комисия заради действията на Европейската агенция по химикали и Комисията към регламента REACH по отношение ползването на оловните сачми за лов във влажните зони са доста разгорещени. Изказват се противоречиви мнения, търсят се разумни алтернативи. Оловото съдържа опасни за здравето на водолюбивите птици компоненти и съдбата на този метал по отношение приложението му в лова е доста неясна, коментират от БГЛов.

Риболовците обаче сякаш остават леко встрани от проблема, въпреки, че за някои от принадлежностите им също се използва олово най- вече под формата на тежести.Как ще се отрази забраната за ползване на олово на риболовците, имат ли алтернативи?

Предизвикателство за плувкарите

Най- засегнати и без много алтернативни варианти ще бъдат любителите на риболов на плувка. За неговото практикуване са необходими така наречените нацепени меки сачми. Те са неизменна част от оборудването на плувкарите. Негативното в използването на сачмите е, че се използват еднократно и след един риболов биват изхвърлени, а това създава сериозна предпоставка за замърсяване на околната среда. Няма друг метал с такова относително тегло и същевременно мекота, която да позволява подобни манипулации, коментират от БГЛов. Стоманени тежести е невъзможно да влязат в тази роля или дори такива от цветни метали. Тези малки кутийки с цепнати оловни топчета за плувкаджийски риболов на практика са незаменими, допълват още те.

Шаранджии,поледни риболовци и спинингисти

Масивната тежест при дънния риболов има как да се замести. Дали чрез използването на каменни тежести или други относително тежки, но не толкова вредни за околната среда метали. Зимните риболовци също имат алтернатива при стъкмяването на отвесната линия с вързана оловна мормишка. Фолфрамовите творения са се доказали и дори в определени ситуации са предпочитани пред оловните.

В спининговия риболов се използват предимно пластмасови и силиконови примамки. Блесните също са друг вид примамка, която обаче не е направена от олово. Единственият проблем за практикуващите този вид риболов ще бъде замяната на оловните глави, които се използват за силиконовите примамки. Замяната му с друг, не толкова вреден за природата метал обаче вероятно не би представлявало проблем.

Поемане на лична отговорност

Поемането на отговорност и почистването след себе си са неща, които всеки трябва да прави. Това правило обаче остава особено важно за рибарите, чиито принадлежности могат да бъдат предпоставка за замърсяването на околната среда. Освен оловото, скъсаните и захвърлени влакна, плувки, счупени куки, примамки, макари и въдици също често се срещат по бреговете на язовири, езера и реки. Например, за разграждането на корда риболов в природата са необходими около 600 години, почти толкова са нужни и за разграждането на пластмасовата примамка.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА