Как се търгуват ягодоплодните по света

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
8 Минути

През последните години търсенето на малини и къпини рязко се увеличи в Европа и в Северна Америка, констатират специалисти. На Запад малините се смятат за плодовете на разкоша, на Изток обаче не се разпознават като такива. В Китай се случва обратното – малината не предизвиква такива нежни чувства, но в същото време почитателите на плода годжи бери се умножават.

Текущият запас на малини, къпини и ягоди на пазара намалява. Топлото време влияе на климата на много места, където се произвеждат ягодоплодни и това води до понижаване на реколтата и до дефицит на плодовете. По такъв начин търсенето се увеличава, а цените продължават да растат. Пример в това отношение е Холандия, където заради горещините имаше проблем с малините.

„Достъпността, качеството и цените на малините и къпините силно се колебаят в Холандия и Белгия заради неравномерното плододаване на растенията, причина за което е горещото време. Много е трудно пазарът да бъде контролиран“, казва Якоб ван Стаатен, търговец на плодове.

„Всъщност малините не се боят от горещините, просто плододаването им се съкращава, а след това се възобновява с нова сила. В крайна сметка след дефицита на малини доставките достигнаха рекордни обеми и цените на дребно паднаха в съвсем кратки срокове от 10 до 5 евро за килограм. Същото се отнася и до къпината. Неотдавна килограм от плодовете се разменяше за 30 евро, сега те се продават за по-малко от 10 евро килограма. Холандските плодове се съхраняват в охладителни камери, а излишъкът от тях се пласира в Европа. Търсенето в Германия на холандските плодове е много добро, тъй като засушаванията и горещините нанесоха на производителите на ягодоплодни големи щети. Обикновено не се забелязва такова голямо търсене до ноември или декември и това ни дава добра перспектива за продажба на европейския пазар“, пояснява ван Страатен.

Белгия: Излишък на къпини

Белгийските производители на ягодоплодни култури имат намерението да доставят продукция до края на ноември с пик на предложенията в края на септември-началото на октомври. Цените в днешно време се намират на нужното ниво заради доброто вътрешно търсене и поръчките от страна на Франция.

Според белгийски търговци къпините представляват една от най-сложните за търгуване стоки в дадения момент, тъй като в Европа има много производители и конкуренцията е много голяма.

 

Германия: На мода е червената боровинка

Въпреки проблемите със сушата в Германия се очаква прилична реколта от червена боровинка. Боровинката се ползва с популярност сред местните потребители. Поради тази причина продажбите вървят гладко, въпреки че цената на плодовете достига нива от 4,20 евро за 500 грама.

Боровинките са достъпни само в малки количества, затова цената е доста повишена. Доставките на малини и черно френско грозде в днешно време също намалява. От друга страна търсенето остава на все така високи нива, и поради това цените бързо се увеличават. В допълнение към вътрешните доставки все повече полски ягоди присъстват на немския пазар, особено в магазините в Източна Германия.

 

Австрия: Високо търсене на местни малини

В Австрия се развива стремително родното производство на ягодоплодни култури. Малини, червена боровинка, къпина и цариградско грозде могат да бъдат отглеждани и от дребни фермери. Особено голямо е търсенето на регионално произведени плодове. По прогнози производството на местни ягодоплодни ще върви само нагоре в бъдеще.

 

Франция: Храстите пострадаха заради горещините

На френския пазар търсенето на ягодоплодни през последните години регистрира увеличение въпреки доволно високите цени. Там червените малини не се купуват толкова често за употреба в суров вид, а по-скоро се използват в качеството си на украса за печива или пък десерти, както и за консервиране.

Малините се оценяват като „продукт на разкоша“, а доставките се осъществяват основно от Холандия, Белгия и Португалия.

Италия: Търсенето превишава предлагането

За последните 10 години световното търсене на меки плодове се е увеличило повече от два пъти и се очаква потреблението на човек от населението да се увеличава, както и интересът от страна на фермерите към ягодоплодните култури. Това може да се случи благодарение на добрата работа на селекционерите и на технологичните иновации, коментират експерти.

„Селекцията е необходима за получаването на по-качествен продукт, за удължаване на събирането на реколтата и за подобряване на възможностите за постигане на качествени резултати върху по-бедни почви.

Търсенето превишава предлагането, като в Южна Италия търсенето на ягодоплодни се е увеличило до 70%. Затова се очаква увеличение на площите в близките години“, отбелязват италиански експерти.

Някои от най-важните производствени региони в Италия са Южен Тирол, Верона, Поликоро, Калабрия.

 

Китай: Годжи бери печели потребителите

В Китай се отглеждат различни видове ягодоплодни култури, но особено популярни са плодовете годжи бери, които страната дори изнася в големи количества, особено в САЩ и Европа. Още пресни червените плодчета се продават от юни до август, след това се предлагат на пазара в сушен вид.

Производството и износът на продукта се увеличават с всяка изминала година. За разлика от годжи бери, китайците не смятат малината за суперпродукт, както го правят французите. Без търсене производителите виждат културата като непривлекателна от гледна точка на рентабилност.

 

САЩ: Основната надежда е в Мексико

Сезонът на ягодоплодните в Калифорния е към края си, но мексиканските производители тепърва прибират своята продукция. В тези месеци Мексико се превръща в основен доставчик на къпини на американския пазар, като цените падат от 20 на 14 долара. Мексиканската малина пък се разменя по 18-22 долара за килограм.

 

Южна Африка: Експортът се увеличава, но в миниколичества

В Южна Африка се отглеждат малини и къпини съответно на 135 и 35 ха. Половината от малините се изнасят, като през миналата година количествата достигат до 875 тона. През тази година се очаква увеличение на експорта на малини със 17%. През 2018 г. 80% от износа на плодове е бил насочен към Великобритания, 14% са били реализирани в Близкия Изток и 6% в Европа.

Износът на къпини от Южна Африка се оценява на 107 тона, като почти всички от тях са реализирани в Европа. Очаква се експортът да се увеличи, но количествата да останат на все така ниски нива.

 

Лоша година в нашата страна

Пазарът на малини у нас през настоящата година ще бъде продиктуван основно от вноса на плодове. Българските летни малини пострадаха от мразовете и градушката през пролетта, а сега в жертва на вредители пък пада есенната реколта на плодовете. Очакванията на производителите са намаление около 40-50% в добивите, а количеството, което ще бъде реализирано на пазара за прясна консумация ще е минимално, казват още експерти. Към момента с малини са засадени 23,5 хил. дка, като добивите от тях сочат по 240-250 кг от единица площ.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА