Как розопроизводителите да се подготвят по Закона за маслодайната роза

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

 

Закон за маслодайната роза ще има. Проектът вече е приет на второ четене в Народното събрание. След ваканцията на депутатите отново ще се задейства законодателната машина и всички очаквания сочат, че проектът ще бъде приет. Това каза Гергана Андреева, изпълнителен директор на асоциация Етерични масла, парфюмерия и козметика.

Необходимо е производителите на розов цвят да преосмислят няколко важни моменти в дейността си, обясни Гергана Андреева. На първо място е необходимо да си осигурят сертифициран посадъчен материал и да определят какъв сорт роза ще отглеждат. На второ място е необходимо да се свържат с преработвател, който е готов да изкупи продукцията. В среща те могат да обсъдят условията за изкупуване на продукцията им. Важно е да бъдат коментирани агро-техническите условия, при които се отглеждат културите. Производителите трябва да съобразят гратисните периоди за пръскане и всички агретхнически грижи с това какво целят да продадат като цвят. Повечето преработватели сключват договори със своите производители и това гарантира, че продукцията ще бъде изкупена при определени условия.

Без регистрация всеки стопански субект е извън рамките на закона. При форсмажорни обстоятелства няма право на държавно подпомагане. Всеки производител на розов цвят, който извършва стопанска дейност, трябва да с регистрира, за да получи съответните права и да поеме своите задължения. Някои стопани не искат да се регистрират, но това са законите, не можеш да плащаш осигуровки само, докато си в кампания.

През настоящата пазарна година средната изкупна цена на розовия цвят върви между 2,50 лв./кг и 2,60 лв./кг и това остава проблем на производителите. В съвременните условия обаче държавата обаче не може да налага минимални цени или таван на цените. Във всяка инвестиция има риск и всеки сам преценява дали да го поеме или не. Преработвателите нямат полза от това да издевателстват над производителите, те нямат интерес от това да предлагат несправедлива цена, тъй като крайният продукт е изцяло зависим от суровината, която влиза в производствените мощности.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА