Как иновациите и новите технологии улесняват работата и спомагат за оптимизиране на разходите?

Агрозона
Агрозона
9 Минути

Стоян Бонев, мениджър на компания в сферата на земеделието от района на Пловдив

Стоян Бонев се занимава със земеделие от 20 години, като към момента обработва 50 000 дка земя в землищата на община Хисар и община Калояново. В своята дейност той залага много на иновациите и прецизните технологии. В стопанството се работи с модерни машини и инвентари, като почти всички от тях са оборудвани с дисплеи за навигация и управления, тъй като те повишават продуктивността при работа и подобряват резултатите от обработките на полето. Като ценител на новите технологии и човек, който винаги подбира своите машини и инвентари с внимание към детайлите и възможностите им, Стоян Бонев залага на Kverneland за своята тороразпръскваща техника.

Тъй като за него прецизността е важна, той е избрал най-високия клас торачка модел Exacta TL GEOSPREAD, която да отговаря на изискванията му. Торачката е свързана с навигационен приемник Trimble, чрез който могат да се управляват всички параметри на машината: да се избира нормата на торене и да се следи наличието на тор в бункера. Залагайки на точността в своето стопанство, торачката тори с 2.5 см точност и има система за окрайчване при торене по линията на блока, като така се гарантира точно внасяне на тора само в рамките на парцела без навлизане в чужди имоти, което освен екологичен ефект води и до оптимизиране на разходите за тор.

Специфичното при всички торачки с марката Kverneland е всъщност и един от техните патенти, а именно 8-те лопатки на тороразпръскващия диск и ъгълът, под който торът попада върху диска. Тази система дава първоначален тласък на тора, като това помага да не се нарушава целостта на частиците при торене с по-висока скорост, като така се елиминира разпрашаването, което е изключително важно при последващото усвояване на елементите от почвата. Освен това начинът на изстрелване на частиците тор, чрез парабола, осигурява равномерно покриване на целия захват на торачката.

Още от самото начало при закупуването на торачката с функционалност GEOSPREAD, Стоян я интегрира със съществуващата системата за управление и навигация на трактора на Trimble, като така използва максимално потенциала на своето оборудване като комбинира иновациите на Kverneland с тези на Trimble. Той прилага секционен контрол при торенето в стопанството си, при който работната ширина може да се намалява на стъпки от по 4 метра до 1 метър. По този начин се постига много точно разпръскване на тора без промяна на оборотите на дисковете, без торене извън границата на парцела, като в същото време се оптимизира количеството изразходен тор, тъй като се тори само в границите, а не и извън тях.

„Kverneland бих препоръчал на колеги, на приятели, не само защото ние разполагаме с Kverneland, а защото е торачката, която всеки земеделец трябва да има.“ – споделя Стоян Бонев

Защо точно Kverneland и как този инвентар помага при оптимизирането на разходите?

Торачките Kverneland Exacta TL GEOSPREAD, като тази в стопанството на Стоян Бонев, предлагат възможност за прилагане на VRA  – променлива норма на приложение на тора, което позволява прилагането на тор в различни количества в различните зони, съобразно нуждите на полето. Чрез VRA функционалността машината може да изпълнява различна норма на всеки диск, като чрез GEOSPREAD и патентованата тегловна система води до ненадминати резултати на ефективното торене.

Торенето с променлива норма позволява на фермера да даде точното количество хранително вещество, от което посевите се нуждаят, като взима под внимание запасеността на почвата. Това един добър начин да се намали общото количество тор, което се прилага, като в същото време се повиши качеството на торенето и неговата ефективност.

Оптимизирането разходите за торене може да стане с извършването на почвено пробовземане в подходящ времеви период, с което да се определени запасеността на почвата след прибирането на предшествените от дадено поле. При пробовземането с цел създаване на VRA карта за торене се взимат повече на брой почвени проби в сравнение със стандартното почвено пробовземане. Броят на формираните почвени проби от парцел с размер от 669 дка, какъвто е примерът в стопанството на земеделския производител Стоян Бонев, е четири пъти повече от определения брой по стандарт БДС (ISO 10381). Това позволява получаване на по-детайлна информация за разпределението на хранителните елементи. В случая с наблюдавания блок, броят на почвените проби, които трябва да се вземат, по стандарт е 10, докато за целите на VRA са взети 39.

Пробовземането, извършено от най-опитния екип в областта – този на НИК Агро Сървис  и последващите анализи показват, че има неравномерно разпределение на запаса на усвоим фосфор, което е предпоставка някои от растенията да изпитат дефицит на фосфор, а други пренасищане, ако торенето с TSP се извършва с еднаква норма в целия парцел. За постигане на по-добри резултати при вегетацията на своите посеви, Стоян Бонев от Агрокомерс 98 решава да приложи променлива норма на торене с TSP, която да му гарантира еднаква запасеност във всички зони на полето, така че посевите да имат достъп до едно и също количество усвоим фосфор.

За да бъдат изпълнени целите на променливото торене е препоръчително да се използват еднокомпонентни торове, съдържащи хранителния елемент, с който ще се тори променливо. В конкретния случай е изготвено предписание за променливо торене с фосфор във вид на троен суперфосфат (TSP, 0-46-0). Предписанието се предоставя във вид на електронни файлове, които се зареждат в навигационната система. Отделно се изготвя електронна карта, която показва големината и разпределението на торовите норми в границите на полето.

Икономическата полза от VRA торенето

При прилагане на технология за променливо торене често се реализират по-малки или по-големи икономии от количествата на прилаганите торове. По-голямата полза обаче идва от внасянето на точното количество торове на точното място. По този начин се създават условия за изравняване на запаса на хранителните вещества, а това от своя страна повлиява благоприятно върху получавания добив в дългосрочен план.

В таблицата по-долу е представено сравнение за торенето на разглеждания блок в стопанството на Агрокомерс 98 с плоска норма на торене и с променлива норма на торене, като ясно се вижда, че освен по-равномерен достъп до фосфор за своите растения, земеделският производител Стоян Бонев реализира и икономия от разходите си за торове в този парцел, като така ползите за него стават двойни.

Приложението на VRA картата за торене, изготвена на база почвените анализи в специализираната лаборатория на НИК, в конкретното стопанство се извършва и с торачка Kverneland TL GEOSPREAD в комбинация с навигационен приемник Trimble FmX, които са част от техниката, с която разполага земеделският производител.

 

Всички земеделци знаят, че торачката е един от инвентарите, през който преминават най-много пари под формата на материали, които се влагат на полето и именно заради това интелигентната торачка е изключително голям плюс за всяко едно стопанство, което я притежава. С нея, освен че спестявате пари от торовете чрез точното спиране на секции в краищата при блоковете с неправилна форма, но и може да прилагате променлива норма на торене в различните зони на полето с цел подхранване на по-слабите участъци повече, а на по-силните по-малко. Така ще извлечете максимума от възможностите за прецизно земеделие по време на торене и ще предоставите на своите посеви достатъчно хранителни елементи за тяхното развитие, при това с оптимално управление на торовете и разходите за тях.

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА