Как да се отървете от крастата по картофите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В нашата страна обикновената краста е най-честото заболяване по картофените клубени. Напада се кожицата без причинителят да прониква в месото. Влошава се външният вид на картофите, което не се отразява на съхраняемостта им.

Нападенията са главно по младите нарастващи клубени. По повърхността им се образуват изпъкнали и хлътнали корковидни брадавички. Те са със закръглена или неправилна форма, понякога сливащи се в едно. Брадавичките често обхващат цялата повърхност на клубена. Напуканата или разкъсаната корковидна тъкан придава крастав вид на картофите. Те се отбягват от купувачите и се продават на по-ниска цена.

Причинител на обикновената краста по картофите е Streptomyces scabies. Среща се навсякъде в почвата, като може да остане в нея неопределено дълго време. Преминава през храносмилателната система на животните без да загуби жизнеността си. Лесно се разнася с оборския тор. Най-често се разпространява със заразени клубени.

Благоприятни условия за развитието на паразитите са температура около 18-22 градуса, умерена влажност на почвата, неутрална или слабо алкална реакция и леки и песъчливи почви. Върху заразяването с обикновена краста най-силно влияят влагата и реакцията на почвата. Изобилното торене засилва проявата на болестта.

Сортовете с по-тънка и гладка кора са по-чувствителни към крастата, отколкото тези с дебела и напукана кора.

Освен картофите, макар и рядко, се нападат и други растителни видове – цвекло, ряпа, репички.

 

Мерките

Необходимо е да се използват устойчиви сортове. Възможно е обеззаразяване на клубените, но то има смисъл само когато картофите ще се засаждат на незаразено място. Такива площи трудно се намират. При обелване на заразените клубени, с остатъците могат да се изхранват животните само след предварително сваряване. В противен случай причинителите на заболяването преминават невредими през стомаха на животните. Чрез тора заразата отново попада в картофените посеви. Необходимо е почвената киселинност да се поддържа около рН=5, чрез внасяне на вар, пепел, пресен оборски тор, сяра и кисели торове. Може да се прилага и методът на зелено торене. Чрез него в почвата се внасят микроорганизми, антагонистични на актиномицетите. В резултат заразеността на почвата значително намалява. Същото се постига чрез петгодишно сеитбообращение, в което за 2-3 години площта е засята с люцерна.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА