Как да поливаме ябълките

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Възрастта на дръвчетата има значение за дозата

Ако се грижите правилно за ябълковите насаждения, дръвчетата ще ви радват всяка година с обилна реколта. Гаранция за добри добиви, освен задължителните грижи по окопаване и торене, е и правилното поливане. За тази цел трябва да сте наясно с биологичните особености на културата, за да не нанесете вреди, вместо да получите ползи.

При засаждане на ябълковите дръвчета кореновата шийка трябва да се намира над повърхността на почвата. Тя може да загние, ако около нея застоява вода в излишък. Много важно е след като осигурите вода на насажденията да разрохкате почвата около тях, както и да мулчирате, за да не се образува почвена кора и за да намалите изпарението на влага. За тази цел избягвайте употребата на елови и борови иглички, тъй като те могат да повишат киселинността на земята и това да навреди на дървото.

 

На кое колко и кога

Трябва да имате предвид, че в зависимост от възрастта на дръвчетата, нуждите на овошките от влага се променят. Младите, едногодишни фиданки, трябва да пият по 2-3 кофи вода на всеки квадрат площ. При двугодишните дървета нормата е двойна. За 3-5-годишните ябълки задължително осигурете по поне 5-8 кофи на квадратен метър. 6-10 кофи на всеки квадрат пък пият дърветата, от които вече берете плод или са застаряващи.

Моментът на напояване също е от значение за ябълките. Първата поливка трябва да се направи преди разпукването на пъпките. При топло и сухо време напояването е всяка седмица, особено за младите дървета. Втората поливка се прави при масовото формиране на плодовете. Горещо и сухо ли е, повторете, когато завръзите започнат да нарастват. Последната доза вода трябва да се осигури преди беритба – 2-3 седмици, за да могат плодовете да придобият нужната за сорта големина и оцветяване. Непосредствено преди беритбата плодовете не трябва да се напояват, тъй като това може да доведе до влошаване на вкусовите качества на плодовете и лошата им съхраняемост. Влагозапасяващата късна есенна поливка пък се прави с цел да се защити дървесината от измръзване през зимата и да предотврати изсъхването й.

 

Какви са начините

Има няколко начина за поливане на ябълките – гравитачно, капково поливане и дъждуване. Гравитачното се прави в междуредията на насажденията в специално отворени канавки или бразди. Те се оформят там, където се проектират най-външните клони на короната на дървото. Дълбочината на канавката трябва да бъде около 10-15 см, като внимавате да не повредите корените на дървото. Наливайте вода на порции, докато течността спре да попива.

Дъждуването също е успешен начин за осигуряване на вода на ябълковите насаждения. При този начин на поливане трябва да осигурите равномерно, разсеяно и на ситни пръски овлажняване. Системата за дъждуване трябва да напои почвата на дълбочина 60-80 см.

Капковото поливане е едно от най-ефективните и най-икономичните. При този метод на напояване се осигурява влага директно в зоната на обитаване на корените.

 

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА