Как да отгледате модерната арония: 3 основни тайни

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Аронията е ягодоплодна култура за полупланинските и планински райони на страната. Има многобройни издънки, които достигат височина 2,5-3 м. Цъфти в началото на май с малки, бели цветчета в сбити щитовидни съцветия. Не се повреждат от късните пролетни слани. От средата до края на август плодовете зреят дружно и се прибират с дръжката. При благоприятни условия на отглеждане аронията плододава редовно и обилно. От един храст се набират до 4-8 кг. Най-едри се получават от 3-6 годишните клони, а върху застарелите по-дребни.

 

Обича наторени почви

Основната част от корените се разполагат плитко в почвата до 35-40 см и не понася горещина и засушавания. Може да се отглежда на едно и също място 20-25 години. Най-подходящи са почви със среден механичен състав почви, наторени с органични и минерални торове, със слабо кисела или с неутрална реакция. Не се отглеждат на песъчливи, каменисти, тежки, заблатени и засолени почви.

Аронията е влаголюбива култура. Студоустойчива е и понася зимни студове до минус 30 градуса. Растението може да се развива и плододава и при 1000-1200 м надморско равнище. Светлолюбива култура, не понася засенчване.

 

Садете пред есента

Аронията се засажда през втората половина на октомври до средата на ноември, но може и в края на зимата или рано напролет, преди вегетация. Изкопават се дупки на 2-2,5 м  една от друга с размери 40 х 40 см. Във всяка се поставят 5-6 кг прегорял оборски  тор, 100-150 г суперфосфат и 25-30 г калиев сулфат и се размесват с почва. Избират се подходящи, добре развити едногодишни или двегодишни издънки с дължина 40-50 см и основен корен 25 см. За да се избегне прекомерното сгъстяване, аронията се засажда плитко, така че кореновата шийка да бъде до почвената повърхност. След засаждането около растението се притъпква и полива с вода.

Аронията се напоява през периода на наедряването и узряването на плодовете. При недостатъчно валежи в края на май и началото на юни се извършват 1-2 поливки. През юли и август за поддържане на необходимата почвена влажност се полива 3-4 пъти месечно с по 9-10 л вода на растение.

 

Резитбата гарантира качествен добив

Резитбата през първите три-четири години е за формиране на храста. Всяка година се оставят по 5-7 едногодишни и равномерно разположени в него издънки. През периода на плододаване се изрязват най-слабите, застарелите и счупените стъбла до основа, за да не сгъстяват храста. Оставят се предимно 4-6 годишните издънки, тъй като на тях се формира 70 % от добива. При правилно проведената резитба храстът трябва да има 30-35 основни стъбла от различна възраст.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА