Как да оползотворим гроздето от двора?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

В двора си имате лозя, която освен за красота и сянка, ви се иска да използвате и по предназначение. На вилата, на село или вкъщи, винаги има начин да употребите вкусния плод, без да го преяждате в сурово състояние. Разбира се, няколко чепки десертно грозде не са лош вариант за следобедна закуска, но какво да го правите, ако разполагате с по-големи количества и не искате да го оставяте да изсъхне? Ето няколко лесни и бързи решения по въпроса.

  1. Сок от грозде

Купувате често сок от магазина, но не винаги ви харесва съставът, които виждате на етикета? Имате възможност сами да си направите домашен сок от грозде само в няколко лесни стъпки. За целта са ви необходими 20-30 чепки от плода, 1-2 пак лимонтузу, захар по желание соковарка и няколко празни, стъклени бутилки. Поставят се чепките грозде в соковарката, заливат се със захар /количеството е по ваше желание, може да направите по-сладък сок с повече захар, който в последствие да разреждате с повече вода при консумация/ и 1 пак. лимонтузу. При завиране на водата от соковарката, сокът започва да изтича и от вас се изисква единствено да го налеете в бутилки. Хубавото на тази рецепта е, че заради това, че течността е гореща в момента на наливане и затваряне на бутилките, няма нужда след това да кипвате сока допълнително.

  1. Сладко от грозде

За целта ще ви бъдат необходими 1 кг грозде, 1 л вода, 1 кг захар и 5мл винена киселина. Гроздето се измива и оронва. Избират се едри зърна, които се изчистват от семената с помощта на игла. Приготвя се гъст сироп от захар и вода, в който се прибавя гроздето. Сместа се вари до сваряването на плода и сгъстяване на сиропа. Тогава се добавя и разтворената във вряла вода винена киселина и се вари за още няколко минути. По желание се добавя индрише или няколко зрънца карамфил. Полученото сладко се оставя да се охлади за 5-6 часа и след това се пълни в буркани. За да сте сигурни, че сладкото няма да се развали, може да кипнете бурканчетата, за няколко минути, в гореща вода.

  1. Компот от грозде

Това е може би една от най-лесните рецепти. За нея са ви необходими грозде, захар, вода. Напълва се половин буркан с гроздови зърна, добавят се 3-4 супени лъжици захар и по желание лист индрише. Заливате с вода и затваряте плътно капачките. Бурканите се варят за 5 минути, за да се стерилизират добре.

  1. Вино

Ще се окаже , че не е чак толкова трудно човек да се сдобие с хубаво, домашно приготвено вино. Поставяте намачканите чепки в съд, с големина по ваше желание и в зависимост от количеството, което сте решили да използвате, но задължително с канелка. Измерва се захарността на гроздето и по нея се определя количеството захар, което да добавите. След като захарта е прибавена, плодът се оставя да ферментира. И воала, след известно време от канелката на съда може спокойно да налеете чаша червено вино за студените зимни вечери.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА