Къде зимуват бедите в овощната градина

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Лесни стъпки как да се отървете от тях в късна есен

В късна есен вредители и причинителите на болести се подготвят за зимуване. Много насекоми се крият в пукнатините на кората, под окапалите листа, в горния слой на почвата. Причинителите на краста по ябълката и крушата, кафявото гниене по черешата, антракнозата и другите зарази зимуват в опадалите листа и в пръстта. Затова комплексът от защитни мероприятия в това време е насочен към унищожаването им в зимуваща фаза.

Нужно е да опръскате короната на плодните дръвчета, окапалите листа и почвата под дърветата с разтвор на карбамид (700 г на 10 л вода) срещу различните болести по семковите култури, ако не сте свършили това през октомври.

Почистете стволовете и скелетните клони от отмрялата кора, мъха, лишеите и гъбите с намиращите се под тях зимуващи вредители.

Варосайте стволовете на дърветата и основата на скелетните клонки, за да ги предпазите от слънчеви изгаряния.

Свалете и унищожете мумифицираните плодове, поразени от гниене, а също така и гнездата на гъсениците, листозавивачката и златозадката.

Изрежете изсъхналите едногодишни и многогодишни клонки, повредени от корояди, гъсеници, а също така и заразените с цитоспороза и рак.

Прекопайте около стволовете за унищожаване на зимуващите в почвата вредители.

Съберете и унищожете (или закопайте на дълбочина 40-60 см в почвата) окапалите листа и растителните остатъци, за да може заедно с тях да загинат и зимуващите вредители и причинители на болести.

 

Малината се реже срещу галица

Изрежете и изгорете плододавалите стебла, ако не сте направили това след събирането на реколтата. По такъв начин се унищожават засегнатите от молци и галица клонки. Те лесно могат да се разпознаят по издутините в основата им. Окапалите листа се събират и изгарят или се компостират за унищожаване на причинителите на болести (антракноза, ръжда и петна). Почвата около храстите се прекопава за защита на растенията от неприятели и болести.

 

Касисът спи без листа

Съберете и унищожете окапалите листа за борба с неприятелите, а също така и за да предпазите касисовите насаждения от брашнеста мана и ръжда. Изрежете и изгорете сухите и повредените от стекленка и брашнеста мана клонки.

Почвата под храстите трябва да се прекопае за унищожаване на зимуваците вредители.

 

Изгонете болестите от ягодите

В ягодовите насаждения почистете сухите и болните листа, заразените с бели и кафяви петна. Едновременно с това трябва да махнете и растенията, които са поразени от вертицилийно увяхване и нематода.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА