ЕК иска поетапно прекратяване на убийствата на мъжки пилета

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

Европейската комисия ще внесе предложение за постепенно прекратяване на систематичното убиване на мъжки пилета, заяви комисарят по безопасността на храните Стела Кириакидес на среща на националните министри, по време на която няколко държави-членки призоваха за забрана на практиката в целия ЕС, съобщи Euroactiv.

“Искам да предложа постепенно прекратяване на тази практика”, каза Кириакидес по време на срещата на министрите на земеделието на ЕС в Люксембург в понеделник (17 октомври), като същевременно призова страните от ЕС да подкрепят усилията.

Всяка година милиони мъжки пилета в целия ЕС биват убивани малко след излюпването поради факта, че са неподходящи за производство на месо и поради това се считат за търговски безполезни от индустрията. Практиката е критикувана от защитниците на правата на животните като неетична, които предупреждават за страданието, през което трябва да преминат пиленцата, които най-често биват убивани или чрез смилане, или чрез газиране.

От своя страна Кириакидес нарече убийството на еднодневни пилета “тревожно явление”, намеквайки, че такова предложение може да дойде като част от настоящото преразглеждане на законодателството на ЕС в областта на хуманното отношение към животните.

Коментарите на Комисията дойдоха в отговор на бележка, внесена от Германия и Франция и подкрепена от Австрия, Белгия, Кипър, Финландия, Ирландия, Люксембург и Португалия. Деветте страни призоваха за “общоевропейски край на систематичното убиване на мъжки пилета”, тъй като практиката “не отговаря на очакванията на европейските потребители”.

Позицията на България, споделена и от други държави членки, е новите правила да бъдат въвеждани поетапно, за да се избегнат значителни сътресения за животновъдния бранш.

По-рано през юли 2021 г. Франция и Германия вече водеха коалиция от държави-членки в настояването за забрана за умъртвяване на пилета в целия ЕС, малко след като двете страни решиха да забранят практиката на национално ниво от началото на тази година. Наскоро Австрия и Люксембург също забраниха систематичното убиване на мъжки пилета без конкретна причина.

Риск от изместване на проблема

Въпреки че почти всички държави-членки демонстрират подкрепа за напредъка на Германия и Франция, някои от тях посочват и факта, че налагането на забрана за умъртвяване на пилета единствено върху производството в рамките на ЕС може да означава преместване на проблема другаде.

“Важно е да не забравяме възможните негативни ефекти от забраната, като например прехвърлянето на убийствата на еднодневни пилета в други страни”, подчерта холандският представител, докато унгарският му колега заяви, че забраната трябва да включва “всички продукти на европейския пазар, включително вносните”, за да се поддържа производството на храни в Европа.

Част от държавите също призоваха Комисията да извърши задълбочена оценка на въздействието, преди да предложи постепенно прекратяване в целия ЕС.

Франция и Германия сега призовават други страни от ЕС да последват примера си в забраната на спорната практика за умъртвяване на мъжки пилета.

Кавга за алтернативи

Друго препятствие при слагането на край на убиването на мъжки пилета е търсенето на икономически жизнеспособни алтернативи.

Един от вариантите е да се отглеждат мъжките пилета така или иначе и да се използват за производство на месо, но поради лошите темпове на растеж, които показват, това обикновено не е икономически изгодно.

Другата основна алтернатива е новоразработено, но често скъпо техническо решение – известно като in-ovo sexing – което позволява на производителите да открият пола на пилетата, преди да се излюпят и по този начин да не излюпват мъжките пилета на първо място.

Докато деветте страни признават, че “прилагането на алтернативи е голямо предизвикателство за сектора”, бележката посочва опита на страни като Франция или Германия, където вече са въведени забрани и алтернативи “съществуват или в момента се проучват, разработват и оптимизират”.

Няколко други държави-членки обаче подчертаха, че допълнителните разходи за тези алтернативи ще трябва да бъдат отчетени в случай на забрана в целия ЕС.

Хърватският министър Мария Вучичкович например заяви, че трябва да се обмисли допълнително финансиране на равнище ЕС “или за поемане на нови технологии и оборудване, или за компенсация за устойчивото развъждане на мъжки пилета”.

Активистите за хуманно отношение към животните приветстваха натиска за забрана в целия ЕС

“Щастливи сме да видим толкова много страни от ЕС, които представят единен фронт срещу убийството на бебета мъжки пилета”, заяви Олга Кику, ръководител на “Състрадание в световния земеделски съюз”, добавяйки, че “гражданите многократно са призовавали за забрана”.

Междувременно Андреас Манц, координатор на политиката на ЕС в областта на селскостопанските животни в FOUR PAWS, призова Комисията да приключи своята оценка на въздействието и да започне да излага основите на ново законодателно предложение.

Въпреки нарастващата подкрепа за подобен ход, европейската асоциация на производителите на домашни птици AVEC отказа да коментира най-новите развития, когато се свърза с EURACTIV, като заяви, че “нямат време” да отговорят.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА