Ново изследване: Половината от храните в ЕС са с двоен стандарт за качество

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Половината от храните, предлагани на пазара в Европейския съюз, са с двоен стандарт за качество. Това показва ново проучване на Съвместния изследователски център (JRC), чиято цел е да направи общоевропейско сравнение на качеството на хранителните продукти, продавани под същата марка.

Първата част от изследването, публикувано през 2019 г., се фокусира върху разликите в състава на хранителните продукти. Установено е, че разликите при една трета от тестваните продукти не се виждат веднага от информацията на предната страна на опаковката, а от съставките. Целта на втората част от изследването е да установи дали тези композиционни различия могат да се възприемат от човешките сетива, съобщиха от Европейската комисия. Новите констатации не променят това, което е установено в първата част на проучването: разликите в хранителните продукти не следват географски модел.

Големи и малки разлики в състава на продуктите

В същото време резултатите от проучването показват, че сензорните разлики са ясно забележими, когато има големи разлики в състава на продукта. Например, значителните разлики в съдържанието на захар в зърнените храни за закуска влияят върху общата сладост на продукта. Когато обаче разликите в състава са малки, експертите не могат да ги възприемат, например когато има по-малки вариации в съдържанието на мазнини в картофените чипсове. Като цяло са открити сензорни разлики в 10 от 20-те тествани продукта.

Изследването е проведено като пилотен проект, при който са тествани 20 продукта, показали разлики в състава при първата част на изследването. Проби от всеки продукт са закупени в 5-10 държави-членки. Тъй като тестващите лица са били специално обучени за такива тестове, вероятно е средностатистическият потребител да не усети същите разлики. Потребителите биха могли да открият разлики в синтетичните подсладители в оранжадата, например, но несъответствия при естествените подсладители в газирани безалкохолни напитки не могат да бъдат установени. В същото време в изследването се отбелязва, че потребителите не основават решението си да закупят продукт изцяло на сензорното преживяване, а правят избор за покупка на базата на други елементи, като разходите.

коронавирус, Мария Габриел, Agrozona.bgМащабът на проблема

„Тази втора част от проучването предоставя още доказателства за мащаба на въпроса за двойното качество и подкрепя потребителските органи и потребителските организации за ефективното справяне с проблема.“, посочи Мария Габриел, комисар по иновациите, научните изследвания, културата и младежта.

„Както беше обещано, ние внимателно следим въпроса за двойното качество. Не може да има неоправдана диференциация на продуктите в ЕС. Ето защо укрепихме нашите потребителски закони и упълномощихме потребителите в това отношение. Законите трябва да се прилагат енергично и по този въпрос Комисията е готова да подкрепи властите, ако е необходимо,“ заяви Вера Йоурова, заместник-председател по прозрачността и ценностите.

Проучването е част от инвестиция в размер на близо 5 милиона евро от бюджета на ЕС за повишаване на знанията по въпросите на двойното качество на храните, и за изграждане на капацитета на потребителските органи и асоциации в целия Съюз.

Следващи стъпки

Съвместният изследователски център ще направи още проучвания през 2021 и 2022 г., като ще проследи развитието на продуктите в първите сравнителни тестове от 2019 г. Комисията продължава да подпомага държавите-членки в усилията им да транспонират и прилагат актуализираната Директива за нелоялните търговски практики в националното законодателство, по-специално под формата на семинари, посветени на транспонирането. Също така през 2021 г. ще бъдат достъпни нови безвъзмездни средства на обща стойност 1 милион евро в подкрепа на капацитета на потребителските органи, включително за тестване на продукти.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА