Износът на овче сирене падна до 6 000 тона, изкупната цена също е надолу

Лилия Александрова
Лилия Александрова
1 Минути

 През последните 2 години износът на овче саламурено сирене е паднал до 6 100 тона. Очаква се през 2019 г. да бъде около 6 000 т. За периода 2014-2016 година износът на овче саламурено сирене е 6 950 т средногодишно. Това сочи анализ на Центъра за икономически анализи в селското стопанство (САРА).

Запазва се тенденцията в България за спад в изкупната цена на овчето мляко. По данни на НСИ за второто тримесечие цената е с 3,7% по-ниска от същия период на 2018-та. Това развитие можем да отдадем на затрудненията в износа.

Изкупната цена на кравето мляко за първите 6 месеца е с около 3% над същата за миналата година. Предвижданията на CAPA са през 2019 година да продължи намалението на млечните крави и на произведеното мляко в страната, което е предпоставка срещу спад в изкупните цени, подкрепено и от растящите цени на вносната суровина от ЕС – сухо мляко и свободно търгуваното мляко на европейските борси.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама