Износът на житни култури от България за Румъния бележи спад с 22 млн. евро на годишна база

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Износът на житни растения от България за Румъния през 2015 г., като стойностен показател, бележат спад с 22 млн. евро на годишна база и достигат 126 млн. евро. Има ръст при пластмасовите изделия и пластмаси. Износът на минерални масла и горива възлиза на 70 млн. евро през миналата година, което представлява спад в сравнение с предходната година. При торовете има ръст с 45 млн. евро.

Това каза Бронислав Денев, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси в Румъния в интервю за радио „Фокус“. Имаме стокови групи, при които износът се развива изключително позитивно и това се отнася за автомобилните превозни средства, тракторите, мотоциклетите, колелата и други сухопътни такива, при които имат ръст около 10 милиона евро, каза още той.

По думите му 2015 година бележи своеобразен рекорд в търговско-икономическите отношения между България и Румъния, тъй като износът на България в цифри е около 1,893 милиарда евро, което е ръст с около 8,3% в сравнение с 2014 година. Вносът е около 1,786 милиарда евро, бележи малък ръст около 0,2%, докато стокооборотът като цяло е около 3,679 милиарда евро, с около 146 милиона евро ръст в сравнение с 2014 година и с около 134 милиона вече от рекордната 2011 година. Мога да съобщя също, че търговското салдо в сравнение с 2014 година е в плюс за България с около 107 милиона евро. Сравнявайки експорта 2014-2015 година, с около 144 милиона евро сме в плюс за България към Румъния.

Тази цифра от 1,893 милиарда евро осъществяват 2036 български фирми и само по себе си това означава, че в сравнение и с миналите години количеството на българските фирми, които изнасят за Румъния стават все повече и повече. Броят на българските фирми в Румъния, които са регистрирани до сега е 2124, като само за миналата година са 214. Общият първоначален капитал на българските фирми в Румъния е около 100 милиона евро. Румънските фирми, които са регистрирани в България са 2544, като техният общ първоначален капитал е около 280 милиона евро.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА