Изнасяме повече плодове и зеленчуци

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-атрактивни са доматите, картофите, ябълките и дините

През 2018 г. на външните пазари са се реализирали повече български плодове и зеленчуци, отбелязва Министерство на земеделието, храните и горите в оперативен анализ на сектора. При пресните зеленчуци скокът е с над 53% спрямо 2017 г., достигайки до 56,2 хил. тона, а при плодовете увеличението е с над 40% до 61,4 хил. тона. Най-много са изнесените родни домати, при които количествата са нараснали с 4,5 хил. тона. Двойно повече е експортираната сладка царевица, а картофите бележат увеличение с над 17 пъти (с 3,8 хил. тона). Лукът също е атрактивна култура, която намира по-широки пазари извън граница. Търсени са и повече български гъби, тикви, бобови, краставици и пиперки. Намаление обаче земеделското министерство регистрира при износа на зеле, патладжани, моркови и репи.

По данни на НСИ и вносът на зеленчуци в страната също бележи увеличение. През 2018 г. той нараства с над 15%, достигайки до 282,6 хил. тона, като най-големи са доставките на пресни домати, краставици и пиперки. Значителен е скокът и при импорта на моркови – с 15,6%, зеле – с 21,4% и тикви. Поради увеличеното производство на картофи в страната ни през 2018 г. са влезли по-малки количества от зеленчука – с 4,2 хил. тона или 9%. Спадът при маслините, чесъна и праза е между 6 и 60%, сочат данните на статистиката.

Динамичен е пазарът и при пресните плодове. Данните на МЗХГ информират, че и експортът, и импортът отбелязват скок. Голям дял за увеличението на износа има реекспортът на цитрусови плодове, който е нараснал в двоен размер. Спрямо 2017 г. родните производители са реализирали на външни пазари и повече череши, малини, а скокът при ябълките е с около 95%. При дините нарастването е двойно. Общо износът на пресни плодове от страната се е увеличил с близо 42%, достигайки нива от 61 397 тона. През 2017 г. размерът на експорта в тази категория се равнява на 43 291 тона.

Сред най-много внасяните в страната през 2018 г. плодове биват бананите и цитрусите – общо 180,5 хил. тона, което е близо 26% над нивата от предишната година и представлява почти половината от общия внос в тази категория. Увеличени са доставките и на ябълки, киви, пъпеши и сливи. По-малко влязло е чуждо грозде, черупкови плодове, ягоди и праскови. Общо внесени в страната са 333 891 тона плодове, което е с близо 13% повече спрямо 2017 г.

 

Клубените са поскъпнали двойно

На местния пазар средните цени на едро на търгуваните ябълки, вносни домати и картофи бележат леко увеличение – между 2 и 5%. На годишна база най-голям скок в цената си регистрират картофите, които са поскъпнали близо два пъти, съобщават от Държавната комисия по стоковите борси и тържища.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама