Излишъкът от пшеница у нас притиска цените надолу

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

В зърнопреработвателните фирми в момента има някъде около 202 хил. тона пшеница, а остатъкът е 700 хил. тона. Тоест, в момента на приключване на жътвата, тя е към 60 % на пшеницата, имаме 900 хил. тона. Това предполага, че до края на годината няма да има никакви проблеми с пшеницата, според Красимир Давчев, изпълнителен директор на Пловдивска стокова борса, пред „Фокус”.

Другото важно нещо е, че трябва да се намери пазар за излишъка от пшеница. Един вариант е износ, но той е усложнен заради няколко фактора. В Черноморския басейн в износа вече са се включили Румъния, Русия, Казахстан и разбира се Украйна. Миналата година Русия е изнесла 22 млн. тона, Украйна – 11 млн. тона, Казахстан – 6 млн. тона. Румънците, при вътрешно потребление 4,5 милиона тона, миналата година са имали реколта от пшеница 8, 4 млн. тона, тоест са изнесли 4 млн. тона. Това предполага, че когато ние изнасяме, имаме проблем с конкуренцията и съответно с цените.

Основен потенциален клиент за българска пшеница е Египет, но цените на търговете организирани от африканската страна трябва да са наистина конкурентоспособни. На последния търг румънците биха руснаците с цена от 204 щ.д./тон, посочва експертът.

Очакват се фалити на зърнопроизводителите

Красимир Давчев посочва още, че цената на хляба няма как да се повиши. От друга страна, могат да се очакват фалити при зърнопроизводителите. Трябва да се има предвид, че някъде около 112-115 лева от декар се вади от зърното като добавена стойност. За сравнение при овощарството тя е 708 лева от декар, а при животновъдството – 430 лева от декар. Ние имаме проблем от гледна точка на това, че не бива да пропуснем износа. Проблем е и развитието на животновъдството, което е наполовина като глави добитък, от всичките му разновидности, спрямо 90-те години. При 4 100 000 бройки прасета тогава, сега са към 586 000. От 13 000 000 овце тогава, сега са 1 330 000. 43 000 000 милиона птици тогава, сега са към 12 000 000. Тоест, поголовието е ниско. Идеята е тук, ако се прекара това зърно през месото до краен продукт, вие виждате, че от 4 до 7 пъти се повишава стойността. Това са заплати, работна ръка и т.н

При този излишък от пшеница в страната няма как да се получи повишение на цената на едро, а в началото се очаква да бъдат между 260-270 лева. Но пак повтарям, че случката е като през миналата година с излишък над 3 млн. тона, който се чудим къде да изнесем. Конкуренцията е голяма – реколтите в Черноморския регион са добри, Румъния очаква пак някъде около 7 млн. тона пшеница. Ние очакваме между 4,5 – 5 млн. тона.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА