Изкупните цени на меда удариха дъното

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Изкупните цени на меда, достигащи до 3.50лв/кг, са най- ниските за последните 10 години. Причина за това е вносът на мед от търговския блок Меркосур – страните Аржентина, Бразилия, Уругвай и Парагвай. Търговската сделка между тях и ЕК приключи през юли със споразумение за безмитен достъп на няколко групи стоки, сред които и сладкия пчелен продукт. Още тогава, Владимир Русев, председател на Асоциацията на преработвателите на биологични пчелни продукти, сподели за Агрозона, че се очаква внос на 45 тона мед от тези страни. Освен, че ще подбие пазарът на българските производители е възможно внесеният продукт да бъде наситен и с пестициди, тъй като нормите там до голяма степен се различават от изискванията, които са задължителни за ЕС. По официална информация става дума за около 240 субстанции, които са забранени от властите в Европа. Има реална опасност чрез вноса на конвенционален мед от тези страни, който не се изследва за тези пестициди, те да попаднат на територията на ЕС. Това може да бъде опасно и за хората, и за самите пчели, които се отглеждат на нашия континент. Тези вредни съставки може да достигнат до нашите кошери по най-различни начини, като един от най-възможните е когато с такъв мед се захранят пчелите, тъй като е доста по-евтин и хората ще го купуват без да знаят подробности за неговия произход.

Негативи за българските пчелари и производители

Междувременно в края на септември Министър Десислава Танева коментира в Хелзинки, че търговското споразумение ще се отрази негативно на пчеларите в България. По време на среща с френския й колега стана ясно, че Париж също не приема в този вид търговското споразумение. В София вече е проведена среща между родните пчелари, които се притесняват от резултата от това споразумение и министър Танева. “Министърът е наясно много добре какви биха били последиците не само за пчеларството, а въобще за цялото земеделие в България и за Европейския съюз”, сподели още Русев. Освен медът без мито ще се внасят говеждо и пилешко месо, ориз, царевица и още доста земеделските стоки, които се произвеждат в тези четири страни. Има съмнения и достатъчно основания да се смята, че част от палежите на гори в пустинята Амазонка в Бразилия са свързани именно със споразумението Меркосур, защото така се разчистват територии за отглеждане на животни и земеделска продукция. Европа също ще получи възможност за безмитен внос на някои стоки като това са на първо място автомобилите. В момента митото им е 30%. Така вероятно ще приключи дългогодишната битка на немските концерни да стъпят на тамошните пазари. Процес, от който ние не само няма да спечелим, но и ще генерираме сериозни загуби.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА