Изграждат събирателни центрове за продукцията от уязвимите сектори

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

По линия на ПВУ могат да търсят финансиране организации на производителите за създаването на 10 пункта

„В Министерство на земеделието и храните (МЗХ) стартира работата по разработването цялостна концепция за изграждането на събирателни центрове, която да зададе общата визия и рамка от действия, етапи и стъпки в организационен и правен аспект за намиране на работещо решение за създаването на по-благоприятни условия за реализация на продукцията на земеделските производители. Обсъждат се различни идеи, една от които е събирателните центрове да бъдат изградени на продуктов принцип за тези групи продукти, за които се идентифицират сериозни затруднения за производителите и смущения по веригата на реализация – плодове и зеленчуци, мляко, месо. Обмисля се и поетапно изграждане, като се стартира с плодовете и зеленчуците, които са най-чувствителни по отношение на съхранението и реализацията на произведената продукция, казват в отговор на въпрос на Агрозона от МЗХ.

Предстои извършването на анализ на териториалното разпределение и концентрация на производството, на консумацията и общото вътрешно потребление, както и на каналите на реализация на продукцията.

В този смисъл определянето на локацията на центровете е последваща, но в същото време съществена стъпка в процеса. Финансирането също ще бъде обсъждано на по-късен етап, казват от МЗХ.

„Въпросът за собствеността предстои да бъде дискутиран и следва да е част от самата Концепция. Идеята за създаването на събирателните центрове е те да бъдат подкрепени от държавата и да се превърнат в генератор на коопериране между различните участници във веригата на реализация – на хоризонтално и вертикално ниво. Обсъжда се възможността за смесена форма на собственост – в такова съотношение, в каквото ще бъде установено публично-частното партньорство. Впоследствие би могло държавата да се оттегли и собствеността, или цялостната организация на дейността, да премине в ръцете на самите земеделски производители и останалите участници в публично-частното партньорство.“, коментират от агроминистерството.

 

Парите от НПВУ

При разработването на проекта „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичния преход на селското стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост е предвидено осигуряването на финансова подкрепа (по Механизма за възстановяване и устойчивост) за изграждане на 10 събирателни пункта въз основа на данни за вече подпомагани в предходни години от Държавен фонд „Земеделие“ сходни проекти в сектор Плодове и зеленчуци, изпълнявани от групи и организации на производители.

Следва да се има предвид, че със средствата от Механизма за възстановяване и устойчивост е предвидено да бъдат подкрепени инвестиционни намерения на самите земеделски производители или групи и организации на производители, специализирани в производството на плодове и зеленчуци. Обект на подкрепа са инвестиции в оборудване и съоръжения за сортиране, калибриране, опаковане, съхранение и др.

Ресурсът от 15 млн. лв. по направление „Центрове за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци“ от проекта „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичния преход на селското стопанство“ се отнася за субсидията, която ще се предоставя на бенефициентите за тяхното изграждане, която представлява 50% от инвестицията по проекта. Така, общият размер на инвестиционните средства за предвидените 10 проекта възлиза на 30 млн. лева, а за един проект – 3 млн. лева.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА