Наръчник за разпознаването на 37 инвазивни вида за Европейския съюз ще бъде издаден тази пролет на български език, съобщават от Министерството на околната среда и водите. Той ще представя видовете, които заплашват европейското биоразнообразие, със снимки и текст. Наръчникът ще бъде предоставен на Регионалните инспекции по околна среда и води и на Агенция „Митници“, които трябва да контролират навлизането им у нас, посочват от МОСВ. При положение, че до пролетта списъкът се разшири с нови видове, те също ще бъдат включени. Изданието ще е достъпно в интернет страницата на проекта „Мрежата за инвазивни чужди видове в Югоизточна Европа – средство в подкрепа на управлението на чужди видове в България“ (ESENIAS-TOOLS). Проектът се реализира по програма БГ03 “Биологично разнообразие и екосистеми“ на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, управлявана от МОСВ.
В Националния природонаучен музей при БАН вече има витрина, в която са представени екземпляри на някои от най-разпространените у нас животински инвазивни видове. Сред тях са многоцветната азиатска калинка, чемшировият молец, липовата дървеница, нутрията, китайската блатна мида, ръждивият гол охлюв, кафявата и зелената инвазивни миризливки и др.
В Европа за борба с инвазивните видове се влагат над 12 млрд. евро на година. Сумата се използва за предотвратяване на навлизането им, за унищожаване и контрол на популацията, за възстановяване на загубеното биоразнообразие и нанесените щети на земеделието и икономиката.