Италианските фермери свиха консумацията на торове с 30%

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Всяко десето стопанство в страната е било принудено да спре производството си, сочи доклад

„В Италия през 2022 г. поради покачване на цените и недостиг фермерите намалиха покупките си на торове с почти 1/3, което застраши пролетно-есенните сеитбени кампании, както и добивите от култури, произведени в Италия. Това показва анализът на италианската организация COLDIRETTI. Скокът на цените е повлиян от факта, че световното производство на торове е силно зависимо от цената на газа и е концентрирано в Русия и Република Беларус.

Увеличението на цената на торовете, което се увеличи повече от два пъти за една година, е повлияно от мерките на ЕС, предприети с началото на руско-украинския конфликт, със санкции и намалена търговия. Например през изминалата 2021 г. Италия е внесла 136 милиона килограма тор от Украйна, други 171 милиона килограма са дошли от Русия и 71 милиона килограма от Беларус. По този начин тези три страни са осигурили повече от 15% от общите доставки на торове за Италия.

Цените на торовете се повишиха през 2022 г. след санкции и на фона на хаос в голяма част от световните доставки. Смята се, че Русия и Беларус произвеждат около 40% от световното производство на калий, Русия произвежда около 20% от световния азот.

В резултат на това в Италия карбамидът скочи до 1100 евро за тон от 540 евро за тон миналата година, докато цената на суперфосфата скочи от 185 до сегашните 470 евро за тон, а торовете със съдържание на калий се повишиха от 455 на 1005 евро/т. Ситуацията, която има силно въздействие върху производителността на културите, налага да се съсредоточим върху производството и използването на органични торове. Това може да помогне за достигане на прага от 170 kg азот на хектар годишно.

В резултат на нарастващите разходи в Италия повече от 1 ферма на 10 (13%) е била в толкова критична ситуация, че е спряла агробизнеса. Общо 34% от фермите в страната са били принудени да спрат производството поради невъзможност да работят в среда с отрицателни доходи.“, пише в доклада на COLDIRETTI.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама