Историческият музей в Котел пази духа на народните будители

Лилия Александрова
Лилия Александрова
6 Минути

 

Историческият музей на Котел е впечатляваща сграда, отворила врати през 1981 г. по случай честването на 1 300-та годишнина от създаването на България. Не случайно първата зала, в която посетителите влизат, е Будители. Посвещението тук е на Котленските будители епископ Софроний Врачански и Паисий Хилендарски, които отдават живота си за издигане културното равнище на своите сънародници.

Стойко Владиславов е светското име на Софроний Врачански – книжовникът, у когото се затвърждава убеждението, че за да бъде въздействаща православната проповед, тя трябва да бъде на български разбираем език, така че най-неуките да схванат духовното учение. На него се дължи първият препис на Паисиевата История славянобългарска: за да знаят котленци и  всички българи, че са имали свое царство и държава и да не се срамуват, че са българи. Младият поп Стойко със своя калиграфски почерк преписва тази национална светиня и със страшно проклятие анатемосва, тя да не се краде и присвоява, а да се чете от всички българи. След Освобождението преписът на Паисиевата Исторя се съхранява в националната библиотека „Свети Свети Кирил и Методий“ в София.

Основите на българското Възраждане

През 1803 г. Софроний се измъква от Видин и с болка на сърцето напуска българските земи и се отделя в Букурещ, където е разцветът на неговата духовна и политическа дейност. Тук след „История славянобългарска“ поставя основите на българското възраждане. Малко българи са можели да се докосват до истините в книгите, затова той държал да издаде първата печатна книга на говорим български език. Така по негова инициатива „Сборник с евангелски нравоучения“ излиза с финансовата помощ на заможни българи във Влахия.

Книгата е отпечатана  в 1 000 бройки – нещо непостижимо за онова време. Влиза в българските църкви, във всеки благочестив български дом и става помагало по нравоучение за простия и неучен човек. Книгата е била толкова ценна, че хилядата бройки не са стигнали и 600 страници са били преписвани на ръка от грамотните българи.

Център във Влахия

Софроний Врачански освен книжовна дейност, във Влахия е развивал оживена политическа дейност като първия общонационален политически лидер. По времето, когато се установява във Влахия, там се струпват много бежанци от разорената Северна България и Софроний става техен наставник. Публикува специален позив, разпространяван в България, за да се окаже всестранна подкрепа в Руско-турската война.

Сърцето на Петър Берон биело за отечеството

Сърцето на д-р Петър Берон е съхранено в епруветка тук. То е биело само за любезното отечество. Именитият българин прекарва почти целия си живот в емиграция, но никога не забравя своя български род и език. Подпомага българските училища и много българчета да завършат образованието си в чужбина.

Д-р Петър Берон е един от първите български лекари по медицина и първият енциклопедист. Знаел е 9 езика и с финансовата помощ на Антон Иванович отпечатва малка книжка от 140 стр. – Рибният буквар, който е бил светилник на българския народ. С него малките българчета научавали как изглеждат животните по света. Всъщност тази малка енциклопедия прави революция в учебното дело. В нея са включени дори мисли на старите антични мъдреци, почерпени не от църковната история, а от живия живот. С Рибния буквар в ръце българчетата имали възможност да станат достойни граждани на освободена България.

Почит към хайдутите

Една от впечатляващите зали в Пантеона е посветена на българите, воювали за освобождението на България. Това са хайдутите, които през най-тъмните векове са били опора на българите, по-късно като доброволци са се включили в състава на руски войски, пратени срещу османците. Кримската война завършва с поражение и подвигът на тези български герои е почти забравен, въпреки че повече от 4 000 българи са участвали в боевете.

Храброто отблъскване на османците от кърждалиите е едно от най-ярките събития, описани от Йовков в „Старопланински легенди“. Историята за Индже Войвода разказва как, впечатлен от храбрата съпротива на котленци при редица щурмове на османците, Индже Войвода си спомня за своя български произход, изоставя кърджалиите и става народен закрилник.

Последното документирано събиране на еничари по българските земи е било през 1705 г. По-късно къде с подкупи, къде само сред турското население са взимани деца за войската, но не и българчета. Котленците и преди това са били с големи привилегии.

Раковски съчетава качествата на революционер и просветител

Пантеонът на Георги Сава Раковски е построен с огромна почит към този българин, съчетал качествата на революционер и просветител. В българската история той остава с трите си плана за освобождението на България, двете си смъртни присъди, с изключителни заслуги за българското просвещение. Раковски получава завидно образование, учи в най-престижната за времето си гръцка гимназия в Коручешме. Научава няколко езика, а през последните 10 години в емиграция се изявява като талантлив журналист. Издава първия в страната революционен вестник „Български Лебед“. Обнародва за първи път „Житие и страдание грешнаго Софрония“. Бил е запален историк, етнограф, и със своята поема „Горски пътник“ вдъхновява много българи.

Официален празник от 1922 г.

Официално на 28 юли 1922 г. 1 ноември е определен за „празник на българските будители, ден за отдаване на почит към паметта на големите българи, далечни и близки строители на съвременна България“.

Днес е и ден на българската наука и българската журналистика.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА