Искате ли картофи, трябва да знаете капризите им

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако искате да сложите картофи в градината си на двора, то тогава трябва да знаете претенциите на тази култура. Ето някои от основните изисквания на картофите, които ще ви улеснят да отгледате богата реколта.

–           Използвайте само сертифициран посадъчен материал.

–           Засадете поне 2-3 сорта, като изберете най-подходящите за района, в който ще ги отглеждате. Големината на клубените да е 35-55мм. Това гарантира по-ранно поникване. За 100 квадрата са необходими 25-30 кг клубени.

–           Съхранявайте клубените в щайги по 5-6 кг. Третирайте ги срещу болестите. Оптимална температура по време на съхраняването на клубените е 5 градуса.

–           Задължително рътете посадъчния материал.

–           Подберете за отглеждане на ранните картофи леки, топли, песъкливо-глинести, отцедливи почви.

–           Добри предшественици на картофите са житните и бобовите култури.

–           Прилагайте балансирано торене с азотни, фосфорни и калиеви торове. Едностранното торене води до смущения в добива и качеството на продукцията. Ранните картофи реагират добре на угнил оборски тор.

–           Засаждането се извършва след преминаване на опасността от силно понижаване на минималните температури и почвата се затопли до 5 градуса.

–           Почвата се набраздява на 70 см и дълбочина на браздата 16-18 см. Добри резултати се получават при ръчно засаждане на клубените, които се покриват с около 10 см почва.

–           След поникването първото окопаване се извършва на дълбочина 8-10 см, като предварително се внасят примамки срещу поповото прасе.

–           При израстване на стъблата на 20 см се извършва втора копан, като растенията се загърлят и подхранват с азотен тор. Отварят се поливни бразди.

–           При необходимост се прави първо поливане, но не по-рано от началото на май. След 20-25 май посевите, които ще се изваждат по-късно, се поливат втори път.

–           Води се борба срещу картофената мана и колорадския бръмбар.

–           Първото прибиране на много ранните сортове започва в края на май, а масовото продължава до края на юни, при отглеждане на големи площи.

–           Добивът до началото на юни достига до 80-100 кг, а към втората половина на юни 150-200 кг от 100 квадрата.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама