Заради измрелите риби: Настояват да се вземе лицензът на мини ВЕЦ-а на язовир Пчелина

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Да се отнеме лицензът на мини ВЕЦ-а на язовир Пчелина. За това настояват от Централна рибноопазваща организация(ЦРОО). „Играем със здравето и живота на хората, апелирам към Басейнова дирекция “Западен Беломорски район”, да бъде отнет лиценза на мини ВЕЦ-а, които изпуска тези отрови към системата на река Струма. Покрай нея живеят хора и водата се приема и от техния добитък, част от рибарите консумират рибата, която ловят. Замърсяванията приличат най-вече на индустриални, освен с органични, така и с токсични субстанции“, сподели д-р Тихомир Стефанов, хидробиолог в Националния природонаучен музей към БАН  по време на пресконференция за състоянието на язовир Пчелина. Снимков материал показа, че освен рибите, в язовира има пострадали охлюви, жаби и раци. „Това за мен говори не само за натрупване на органична материя, така и за интоксикация. В язовира, в някакъв момент, се е вливала токсична отрова“, добави още той.
До тази среща се стигна след като беше открито голямо количество измряла риба в язовира през последните седмици. В разговорът взеха участие Марио Антонов-организатор на ЦРОО, Димитър Куманов -основател на Сдружение „Риболовен Клуб Балканка” , д-р Тихомир Стефанов-хидробиолог в Националния природонаучен музей към БАН, Галин Николов-изпълнителен директор на ИАРА , представители на Басейнова дирекция “Западен Беломорски район”, както и представител на РИОСВ Перник- Людмила Халачева.
Няколко бяха твърденията, които ЦРОО искаха да оборят, като причини за екокатастрофата. Това са температура на водата, презарибяване, недостатъчен приток на вода и цъфтеж на водорасли. Г-н Галин Николов, представител на ИАРА, се съгласи с твърденията на ЦРОО, че при такъв малък брой риба няма вариант язовирът да бъде презарибен. При пускането на рибите във водоема обаче не са присъствали представители на рибарската агенция, с която трябва да се съгласуват тези процедури, стана ясно от запитване на Агрозона. Представени бяха и снимкови материали, които ясно зачеркват тезата, че проблемът е чисто природен. За сметка на това обаче, организаторите на дискусията, подчертаха проблема с регламентирано и нерегламентираното заустване на река Струма от частни лица и промишлени предприятия. Мнението на ЦРОО е, че причината за смъртта на рибите са именно нерегламентираните замърсители на реката, които в продължение на години, и много активно през последните 6 месеца, отравят водата.

Пробите, взети на 9 септември от Басейнова дирекция, констатират, че в дълбочинната проба, стойността за химичната потребност от кислород /критерии за органични замърсители във водите/, е била със стойности 27,4 мг/л.. „Отпадъчни води, от промишлени предприятия, в порядъка за ХПК е над 150-200.“ – добави Ванина Мицева от дирекцията.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА