Заради измрелите риби: Настояват да се вземе лицензът на мини ВЕЦ-а на язовир Пчелина

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Да се отнеме лицензът на мини ВЕЦ-а на язовир Пчелина. За това настояват от Централна рибноопазваща организация(ЦРОО). „Играем със здравето и живота на хората, апелирам към Басейнова дирекция “Западен Беломорски район”, да бъде отнет лиценза на мини ВЕЦ-а, които изпуска тези отрови към системата на река Струма. Покрай нея живеят хора и водата се приема и от техния добитък, част от рибарите консумират рибата, която ловят. Замърсяванията приличат най-вече на индустриални, освен с органични, така и с токсични субстанции“, сподели д-р Тихомир Стефанов, хидробиолог в Националния природонаучен музей към БАН  по време на пресконференция за състоянието на язовир Пчелина. Снимков материал показа, че освен рибите, в язовира има пострадали охлюви, жаби и раци. „Това за мен говори не само за натрупване на органична материя, така и за интоксикация. В язовира, в някакъв момент, се е вливала токсична отрова“, добави още той.
До тази среща се стигна след като беше открито голямо количество измряла риба в язовира през последните седмици. В разговорът взеха участие Марио Антонов-организатор на ЦРОО, Димитър Куманов -основател на Сдружение „Риболовен Клуб Балканка” , д-р Тихомир Стефанов-хидробиолог в Националния природонаучен музей към БАН, Галин Николов-изпълнителен директор на ИАРА , представители на Басейнова дирекция “Западен Беломорски район”, както и представител на РИОСВ Перник- Людмила Халачева.
Няколко бяха твърденията, които ЦРОО искаха да оборят, като причини за екокатастрофата. Това са температура на водата, презарибяване, недостатъчен приток на вода и цъфтеж на водорасли. Г-н Галин Николов, представител на ИАРА, се съгласи с твърденията на ЦРОО, че при такъв малък брой риба няма вариант язовирът да бъде презарибен. При пускането на рибите във водоема обаче не са присъствали представители на рибарската агенция, с която трябва да се съгласуват тези процедури, стана ясно от запитване на Агрозона. Представени бяха и снимкови материали, които ясно зачеркват тезата, че проблемът е чисто природен. За сметка на това обаче, организаторите на дискусията, подчертаха проблема с регламентирано и нерегламентираното заустване на река Струма от частни лица и промишлени предприятия. Мнението на ЦРОО е, че причината за смъртта на рибите са именно нерегламентираните замърсители на реката, които в продължение на години, и много активно през последните 6 месеца, отравят водата.

Пробите, взети на 9 септември от Басейнова дирекция, констатират, че в дълбочинната проба, стойността за химичната потребност от кислород /критерии за органични замърсители във водите/, е била със стойности 27,4 мг/л.. „Отпадъчни води, от промишлени предприятия, в порядъка за ХПК е над 150-200.“ – добави Ванина Мицева от дирекцията.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама