Ирландското земеделие – големият губещ от BREXIT

Кирил Александров
Кирил Александров
3 Минути

Търговският обмен между Великобритания и Ирландия ще се срине с 20% заради последиците от британския референдум за излизане от Евросъюза. Това заяви Пат Айвъри от Ирландската конфедерация на бизнеса и работодателите пред БНР. Най-засегнати ще бъдат компании от секторите с традиционни производства, основно малки и средни предприятия, които работят с малка печалба.

Ирландия е вторият по големина вносител на храни и напитки в Обединеното кралство. Близо 400 000 души са заети в бизнес сектори, които се основават върху търговските отношения между Ирландия и Великобритания и не е изключено да се стигне и до увеличаване на безработицата.

41% от нашия износ на храни и напитки е насочен към Великобритания. Стойността му е 4 млрд. евро. В някои специфични сектори 70 на сто от производството отива във Великобритания. От тази гледна точка може да се очаква сериозен ефект върху заетостта в определени сектори и региони на Ирландия, където хората се занимават със земеделие, заяви Пат Айвъри от конфедерацията на ирландските работодатели.

Такъв е случаят с производителите на гъби – десетки ферми са преустановили бизнеса си, защото са разчитали само на продажби във Великобритания и сривът на британската лира ги е довел до фалит. Фермата на Гери Райли типичен пример – семеен бизнес, но с доста нает персонал. Въпреки че са сред големите производители на гъби, те не могат да си позволят да търгуват с партньори от други европейски страни:

“Ние нямаме договори извън Обединеното кралство. Гъбите са бързоразваляща се стока и няма как да ги доставим по-далеч от Великобритания.”

Райли е категоричен, че не е получил никаква помощ от правителството, а и няма механизъм, по който това да се случи.

Според Пат Айвъри, каквито и краткосрочни мерки за ограничаване на ефектите върху ирландската икономика да бъдат взети, най-важното е друго:

“”Ние не искаме да виждаме бариери в търговията. Ние работим с нашите партньори в Европа и в Обединеното кралство. От бизнес гледна точка ние се надяваме търговските отношения между Европа и Обединеното кралство да останат колкото може по-близки”, каза още Айвъри пред БНР.

Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА