Ирландия има силен интерес за обмяна на опит с България в областта на горското стопанство, биомасата и генетичните ресурси, тъй като обезлесяването и изсичането на горите в Ирландия е много сериозен проблем. Това е заявил министърът на природните ресурси, развитието на селските райони и дигиталното развитие на Ирландия Шон Кени по време на двустранна среща със заместник-министър Вергиния Кръстева, предават от пресцентъра на Областна дирекция по земеделие в Кюстендил.
Областите, в които бихме могли да споделим добър опит са следните, по думите на заместник-министър Кръстева:
- оценката и остойностяване на екосистемните услуги, предоставяни от горите;
- ефективно използване на дървесната биомаса за енергийни цели;
- опазване на биологичното разнообразие и горските генетични ресурси, където България заема водещо място в ЕС по разнообразие на растителните и животински видове.
Заместник-министър Кръстева заяви, че като цяло Обединеното кралство заема сравнително нисък дял от общия аграрен стокообмен на България. Водещите продукти в структурата на българския аграрен експорт за Обединеното кралство са слънчоглед, хлебарски и тестени сладкарски или бисквитени продукти и царевица. През последните години най-значителен в стойностно изражение е вносът от Обединеното Кралство на уиски и други спиртни напитки, следван от този на разни хранителни продукти, концентрати от кафе, чай, сирена, ядки и др.
На този етап не може да бъде прогнозиран ефектът от Брекзит върху селското стопанство в България. Министър Кени благодари на страната ни за подкрепата по отношение на Брекзит, за доброто сътрудничество между двете държави и изрази надежда за продължаване на добрата съвместна работа и в бъдеще. Надеждите на Ирландия са за Брекзит със сделка и договаряне на нулеви мита за търговията с Обединеното Кралство. Около 40% от ирландската селскостопанска продукция е предназначена за Обединеното Кралство, като най-силно засегнати от Брекзит ще бъдат телешкото месо и млякото. При евентуален лош сценарий на изход Ирландия ще разчита и на подкрепата на България пред ЕК.
Искаме повече средства за обвързана подкрепа
Заместник-министър Кръстева потвърди, че двете страни имат сходни позиции по много теми от Дневния ред на ЕС. Това е добра основа за продължаване на диалога и сътрудничество по важни въпроси като Общата селскостопанска политика и др. България настоява за запазване на бюджета по развитие на селските райони и за запазване на доброволните тавани на директните плащания. Подкрепяме също възможността за по-голям финансов ресурс за обвързана подкрепа. Очакваме по-голяма свобода за държавите членки по отношение на обвързаната подкрепа. Включването на еко-схемите и младите фермери в таваните на директните плащания са нелогични за нас. За България застаряването на населението и обезлюдяването на селските райони е много сериозен проблем, за който търсим ефективни решения.
Министър Кени заяви, че за Ирландия опростяването и гъвкавостта на ОСП са много важни и ще дадат много по-добри резултати за държавите членки. Ирландия е подкрепила меморандума на Франция, Финландия, Гърция, Ирландия, Португалия и Испания подписан на 31 май 2018 г. в Мадрид. Меморандумът е против намаляване на бюджета на Общата селскостопанска политика и призовава за неговото увеличаване. Подкрепен е от 20 държави членки, включително и България.
Важна за Ирландия е и темата за обновяване на поколенията и борбата с обезлюдяването на селските райони. Едва 6 % от фермерите са под 35 години. По отношение на таваните според Ирландия условията трябва да са съобразени с потребностите на фермерите в конкретната държава. Подкрепят идеята за директни плащания само за „истински фермери“. Между България и Ирландия има много допирни точки и разчита на добро двустранно сътрудничество.
Разработваме мярка
Заместник-министър Кръстева подчерта ролята на научните изследвания и иновациите за постигане на устойчиво земеделие, допринасящо в борбата с изменението на климата. Иновациите са ключов фактор за развитието на земеделието, затова се стараем да ги популяризираме сред производителите. У нас в момента се разработва мярка по ПРСР. Министър Кени обясни, че Ирландия има национална политика за обучение на фермерите в използването на дигиталните технологии. Достъпът до широколентов интернет е проблем, в страната има 53000 домакинства без достъп до тези услуги. Запознати са с напредъка на България по отношение на достъпа до широколентов интернет и покритието на населението и биха искали да обменят опит по отношение на развитието на селските райони, да получат допълнителна информация за актуалното състояние у нас, както и добри практики, съобщават от пресцентъра на Областна дирекция по земеделие в Кюстендил..