Ирина Георгиева, фермер и търговец: Производителите в чужбина държат на думата си, разчитат един на друг години наред

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

„За да има известна сигурност за производителите и търговците на селскостопанска продукция, трябва всеки да държи на думата си – като каже нещо, да е точен, а не да постъпва само както има изгода. Целогодишно трябва да разчиташ на човека, с когото работиш и то години наред – така се работи в Дания“, разказва Ирина Георгиева, производител от Петрич. Заедно със съпруга си отглежда плодове и зеленчуци в Петрич. От 20 г. имат сергия на пазара на столичния квартал Красно село, но в момента продават на пазара в Слатина.

„Имахме най-хубавата градина в Петрич, 6 дка праскови и други плодове. Но циганите унищожиха дръвчетата, изрязаха ги до корен. Плачеше ми се, като ги гледах осакатени, а раждаха толкова много и най-хубавите праскови в района. После купихме още 6 дка, направих бостан, три години поред садя и отглеждам какво ли не.“

Сега в търговията със съпруга си са във връзка с други производители от Петрич. Работят заедно и много, помагат си с всичко – кой от каквото има нужда: с торове и семена, с работници. Ирина реди едрото десертно грозде, после трите вида домати, розови, едри, хубави, до тях селските чушки, краставичките „Гергана”, ябълките са от тези след петровките и са много вкусни.

Бостанът им произвежда всичко, а каквото си нямат, взимат го от други производители, докарват го в София и го продават на пазара. Така се издържат вече от 15 години, пълни са с енергия и желание да произвеждат, да работят, да си помагат взаимно производителите. Когато закъсват с хората на полето, изпращат им техните 2-3 работника, после на други полета и така, докато се обере цялата продукция.  Успяват, стига да не им пречат. Оплакват се както от набезите на циганите в Петрич, така и от новопоявилите се бизнесмени, които дават под наем сергиите на пазара.

„Плащам напразно наем, за да си запазя магазина в друг квартал. Имахме работници, и мога да взема още, но нямам никаква сигурност. Сега през септември отново има търгове и не знам как ще бъде.“, споделя Ирина.

Децата на Ирина са в Дания от 15 години. Отишли там на студентски земеделски бригади, но ги харесали как работят и останали. Продължили да учат, синът завършил като агроном с приравнителни изпити, работел и учел. Дъщерята и тя, със зетя работели във ферма, после започнали свой бизнес.

Дъщерята Красимира искала да се върне, да си остане в България. Опитала едно лято да работи с майка си и баща си на пазара в Красно село, но като видяла какви номера правят, се отказала: „С тези търгове се подиграват с нас, търговците. Създали сме име, традиции, установили сме се, но идва нов човек, от 1-2 г. се пише за бизнесмен, иска да ти вземе всичко и да те изхвърли на улицата. Така не може да се работи, нямаш никаква сигурност. Не можеш да приемеш още работници, в един момент и аз останах без работа“, признава Ирина и добавя, че дори децата й да искат да се върнат и да останат тук, нямат сигурност и това ги спира.

Лилия Александрова

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА