Ипократис Пападимитракос, специалист по хранене: Няма „добри” и „лоши” храни

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
5 Минути

По време на пандемията всички търсят здравословните ползи в отделните продукти

Гн Пападимитракос, има ли храни, които се влияят от модните тенденции? Кои са те? Промениха ли се навиците на хората относно храната?

Храненето ни определено се влияе от модните тенденции. А самите тенденции в храненето възникват въз основата на 4 основни фактора – популярна култура, агрикултура, шеф готвачи и здраве.

Да вземем за пример тенденцията за отричане и избягване на глутена. Тя е повлияна както от популярната масова култура, така и от агрикултурата (основно интересите на производителите на безглутенови култури) и разбира се от чувствителността на потребителите на тема здраве… Какво се случва, когато тези фактори се комбинират? Създава се тенденция, която целенасочено се подхранва и влияе върху избора ни на храни. Конкретно тази тенденция доведе до отричането на основна храна като хляба…

По подобен начин модерните тенденции се отразяват и на други основни храни като млякото, сиренето и месото. За съжаление, хората са по-склонни да се доверят на модерното за деня, а не на науката, когато говорим за хранене и често изключват от менюто си цели групи храни или включват труднодостъпни продукти, само защото “така е модерно” или защото “някой така каза”…

 

Как коронавирусът промени храненето на хората? Забелязвате ли промяна и във възприемането на самата храна?

Днес всеки има своя собствена позиция относно това кое е полезно и кое не и целенасочено търси или избягва конкретни храни. Колкото и да са различни позициите на отделните хора относно храненето и конкретни храни през последната година на пандемия между всички тях има нещо общо. Какво е то?

Разностранните позиции се обединяват от всеобщото търсене на здравословни ползи в отделните храни или казано по друг начин – в търсенето на храни, подобряващи конкретни функции в организма.

По данни на иновативната платформа за пазарни проучвания в сферата на храненето Tastewise:

  • интересът и търсенето на потребителите към храни и напитки, повишаващи имунитета нараства с 23% всеки месец в края на 2020 година.
  • Интересът към храни и напитки, съдържащи конкретни витамини и пребиотици се покачва със 7%
  • Интересът към храни и напитки, благоприятни за здравето на червата е по-висок с цели 40% спрямо предходната година.
  • Интересът към успокояващи храни, допринасящи за справяне със стреса и напрежението или най-общо казано към “храни за настроение”, расте общо с 18.6%.

 

Предвид динамиката на ежедневието трябва ли да се промени и храненето ни и в каква посока? На какви групи храни трябва да се залага в днешно време?

Сега е по-важно от всякога да поддържаме в отлична форма естествените защитни сили на организма си. Да, никоя храна или хранителна добавка не може да ни предпази на 100% или да ни излекува от който и да е вирус, но балансираното хранене и набавянето на необходимите витамини и минерали позволява на имунната ни система да работи безпогрешно. А това ни е нужно.

Няма “добри” и лоши” храни. Няма “здравословни” и “нездравословни” храни.
Никоя храна не е лоша храна. Храната си е храна. Тя ни е нужна за гориво. Нужна ни е и за удоволствие.
Да, някои храни съдържат повече хранителни елементи от други. Но има място и време за салата. Има място и време и за пица.

Това, което препоръчвам на клиентите ми в кабинета и онлайн, е да се фокусират не върху отделни храни, а върху хранителния си режим като цяло.
Нека да гледаме на храната, такава каквато е. На всяка храна. Нека да се стремим хранителният ни режим да е здравословен като цяло. Какво означава това? Означава да се храним редовно, качествено и умерено.
Всяка храна има място в здравословния ни режим. Да, всяка. Но трябва да се научим дa правим разликата между “основна” и “деликатесна” храна. И да консумираме първата, когато сме гладни, а втората, когато искаме да хапнем нещо за вкус. Рестрикциите и забраните не работят. Не си забранявайте храни. Научете се да консумирате всяка храна в подходящите количества спрямо нейната хранителна стойност и вкус.

 

Можете да видите още съвети за храненето от Ипократис Пападимитракос и да изберете Вашата индивидуална програма в www.ipokratis.bg

 Още по темата за здравословното хранене можете да намерите в 112 брой на списание Азона

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА