ИПИ: Земеделските области са най-бедни

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
3 Минути

Земеделските  области в страната са най-бедните у нас. Това става ясно от анализ на Института по пазарна икономика. Общата структура на икономиката в страната показва, че 67% са услугите, 28% е индустрията и едва 5% е селското стопанство. Слабото развитие на другите отрасли понякога прави развитието на селското стопанство да изглежда определящо. Класацията на областите с най-висок дял на селското стопанство се води от Силистра – 23%. Следват Видин – 18%, Монтана, Рзаград и Доблич с – 16%. После идва ред на Кърджали, където земеделието заема 15 на сто, Шумен и Ямбол с по 13%. В тези области и добавената стойност на селското стопанство на човек от населението е най-висока – в рамките на 1 000-1 300 лв. на човек.

Областите, в които селското стопанство заема над 10% в добавената стойност, се нареждат на дъното по богатство и имат категорично най-нисък БВП на човек от населението, коментира авторът Петър Ганев. Това е така, тъй като добавената стойност в земеделието остава много ниска – най-високата добавена стойност на човек от населението в селското стопанство (1 327 лв. в Силистра) е близо 3 пъти по-ниска от средната добавена стойност на индустрията в страната (3 522 лева) и 6 пъти по-ниска от средната добавена стойност на услугите в страната (8 281 лева). Силистра и Видин също така са единствените области в страната, където добавената стойност на човек в индустрията е толкова ниска, че е под добавената стойност на селското стопанство в съответната област.

Най-аграрната област – Силистра е на последно място в страната с БВП на човек от населението – 6 687 лева, докато в столицата този показател е в размер на 30 295 лв.

На другия полюс – при промишлеността се оказва, че най-индустриалните области са Стара Загора, Софийска област, Враца и Габрово. Четирите изброени са единствените области, в който индустрията е отговорна за поне половината от брутната добавена стойност на цялата област – 66% в Стара Загора, 61% в Софийска област и по около 50% във Враца и Габрово.

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА