Интересът на производителите към логото „планински продукт“ е повишен

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Отчита се повишаване на интереса на производителите към логото „планински продукт“. Наблюдава се и ръст при регистрацията на производителите на планински продукти. Към момента регистрираните в списъка производители са 13 или близо 50 % повече, отколкото са били през месец май тази година. Това стана ясно по време на Десетата национална научно-практическа конференция на тема „Актуални проблеми на хранително-вкусовата индустрия според най-съвременните изисквания на българската и европейска нормативна уредба“, която се провежда в Интер Експо Център-София.

Бъдещи предизвикателства пред селското стопанство

Според научни прогнози, за да бъде изхранено нарастващото население на света, през следващите 40 години селскостопанската продукция трябва да нарасне от два до три пъти. Това ще бъде едно истинско изпитание, предвид факта, че ресурсите са  ограничени. Към това трябва да прибавим и предизвикателствата, свързани с бързо настъпващите климатични промени, както и пандемиите, които ни съпътстват.

Извънредната ситуация, в която се намираме показа, че е необходимо  предприемането на мерки, за преориентиране на агрохранителния бизнес, който осигурява нашата продоволствена сигурност. На преден план излиза жизненоважната роля на земеделските стопани за устойчивостта на веригата на предлагане на храни.

Запазването на снабдяването с храни е от фундаментално значение за обществената сигурност и здраве

В тази връзка е необходима по-голяма съгласуваност между селското стопанство и други свързани с него политики – климат и околна среда, научни изследвания, иновации и технологии, енергийна и ресурсна ефективност, храни.

Днешните глобални предизвикателства, свързани с изменението на климата, недостига на ресурси и нарастващото население, са твърде взаимосвързани, за да се търсят самостоятелни отговори. Необходимо е прилагането на междудисциплинарен подход, обвързващ всички заинтересовани страни, за да се изградят устойчиви агрохранителни системи.

Браншовете в хранителната промишленост залагат едновременно на традициите и новаторството и представят най-добрата продукция на пазара.

Наложиха се високи изисквания към производителите за достигане на европейските стандарти за безопасност и качество, като се работи активно и по регистрацията на наименования по европейските схеми за качество.

Информираният избор за качествена храна е свързан с грижата за здравето на потребителите и засилване на доверието им. Постигането на поставените високи цели зависи от съвместните усилия на всички и може да бъде реализирано чрез отговорно отношение и подкрепа на производството на безопасни и с високо качество български храни.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА