Институтът по лозарство и винарство представи нови селекции на сортове грозде

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Българската сортова листа се обогатява с четири нови сорта грозде – “Миро”, „Найден“, „Вит“ и Мискет Отонел (клон ILV 7-46). Създадени са в опитните лозови масиви на Института по лозарство и винарство в Плевен, съобщи директорът на научното звено към Селскостопанска академия доц. Иван Пачев за Nbox. Новите разработки на учените са подадени за изпитване и сертифициране в Изпълнителната агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол (ИАСАС).

Трите сорта – „Миро“, „Найден“ и „Вит“ са с десертни, като първите два имат двойно приложение. Гроздето от тях може да се използва както за прясна консумация, така и за производство на вино. „Мискет Отонел“-ът е винен подсорт. Новите селекции са устойчиви на екстремни студове, и проявяват много добра възстановителна способност, каза доц. Пачев.

„Миро“

е кръстоска между „Плевенски фаворит“ и „Надежда“. Гроздът му е много голям (23,0/16,5 cm), а чепката стига близо до 900 грама. Зърното му е много едро (32,07/23,15 mm) овално. Кожицата е зелено-жълто оцветена, тънка и крехка, покрита с восъчен налеп. Вкусът е хармоничен и неутрален. „Миро“ е ранозреещ бял десертен сорт. Гроздето му узрява в края на месец август. Подходящо е за консумация в свежо състояние и съхранение. Има добра транспортостабилност. След съхранение запазва външния си вид и вкусовите качества.

„Найден“

е създаден от кръстосването на сортовете „Дунав“ и „Русалка 3“. Гроздът е голям (19,2/17,2 cm), а чепката надхвърля 800 g. Зърното е едро до много едро(38,69/18,10 mm), а кожицата му е тъмновиолетова, тънка и крехка. „Найден“ е средно зреещ червен десертен сорт. Гроздето му е подходящо за консумация в свежо състояние. Издържа на транспортиране и има много добра съхраняемост.

„Вит“

е получен по пътя на кръстосването на сортовете „Дунав“ и „Кондарев“. Гроздът му е голям (26,7/16,5 cm), а средната маса на грозда е около 800 g. Кожицата му е тъмносиня, тънка, крехка и покрита с восъчен налеп. Консистенцията е месесто-сочна, а вкусът е хармоничен и неутрален. Десертния безсеменен сорт е ранозреещ – прибира се към края на август.

„Мискет Отонел“

Формира средногоям грозд (13,4/8,1 cm), а чепката му тежи около 156,1 g. Той се отличава със средно едро зърно (14,81/14,66 mm). Гроздето от него се използва за производството на сухи вина с нежен, приятен мискетов аромат и умерена свежест. От него стават и чудесни ликьорни вина и мискетови ракии.

Единственият у нас Институт по лозарство и винарство се намира в Плевен. Той е на повече от 110 години и в него се съхранява най-богатият на Балканите генофонд с близо 2000 сорта български лози, каза още доц. Пачев. Ученият допълни, че създаването на сортове и производството на лозов посадъчен материал от тях е основна дейност на института. През последните 25 години селекционерите в Плевен са създали 21 нови сорта лози.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА