Имат ли слука БГ рибарите в летните горещини?

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Горещото и сухо време, обхванало страната през измина­лата седмица, определено се отрази негативно на рибо­лова. По реките рибите са доста пестеливи в изявите и ако се хранят, то е предимно в хладните часове на деня. По язовирите също има затишие, като шарански удари се регистрират основно през нощта. Пове­чето големи държавни язовири са с денонощен режим на риболов. Информация от родните водоеми предаде НЛСР-СЛРБ.

Платики и каракуди, с които се забавляваха рибарите на яз. “Искър” от нача­лото на сезона, напоследък се отдръпнаха в по-дълбока вода и се ловят по-трудно. Сега с фидерни въдици от брега ще излезе някоя и друга бабушка, но няма сигурен улов. По вечерно време се активизира костур – на спининг или на дребна жива рибка. Чува се и за хващани бели риби на тролинг.

Към 3 август и на язовир “Копринка” вниманието на рибарите е съсредоточено основно към каракуди и платики. Тук-там ще излезе някой него­лям шаран, колкото да вдигне адреналина, но траен улов не се получава. В горещините хората търсят сенките от рано и рибо­ловът приключва някъде до обяд. Късно вечер също има някакво развижване, тогава и хищници може да се потърсят.

Много рибари преследват сом на язовир “Горни Дъбник”, но не всеки има късмета да извади солиден хищник, въпреки упорство­то. На тролинг също няма сигурен улов. Повече оптимизъм лъха от биваците на шаранджии където се случва да извадят риби от „тежка категория”. Не толкова шарани, колкото амури и толстолоби. Плевенчани са се специализирали в улова на толстолоб и го преследват целенасочено.

Майстори на кльонка често може да се видят с лодки в река Дунав и може да се каже, че удрят по някой сом. Към 3 август не е известно за хванати гиганти, но риби от 2-3 докъм десетина кила се вдигат при умел подход при кльонкането. От брега може да се лови разнообразна риба на фидер, но е важно да се отсеят попчетата, заради които харесваните бели червеи ще трябва да бъдат заменени. От ша­ранджийските среди все още не споделят за траен улов.

Ако рано сутрин се излъже някоя каракуда, кефал или мору­наш на река Янтра, това е добра новина. През деня по реката настъпва истин­ско мъртвило и само уклеите и попчетата може да се окажат на разположение и то при риболов „на късо”. Късно вечер пък идват сомаджиите и търсят своите шансове. Ако не нещо по-едро, поне маломерни сомчета ще налетят на вездесъщите пясъчни чер­веи.

Приятни изненади с активни скобари посред лято регистрират рибари по река Струма в Благоевградско. Има такива данни и от Бело поле, и от Железница. Правят се ефектни серии, но за кратки пе­риоди от време. Мряната все пак си остава основната занимавка, но и тя е с изразено поляризирано кълване. Най-силни резултати се получават в сутрешните часове.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА