IGC: Очаква се свиване на търговията със зърно до 415 млн.т

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Международният съвет по зърното (IGC) понижи прогнозата си за световната търговия със зърно през текущия сезон 2021/22 г. до 415 милиона тона. През февруари се очакваха 9 милиона тона повече. Това означава, че обемът от предходната година ще бъде намален със 7 милиона тона. По-конкретно, прогнозата за международната търговия с царевица и пшеница е намалена с 6 милиона тона до 173 милиона тона и с 3 милиона тона до 194 милиона тона, съответно.

Украйна е аут

Според Съвета по зърното в момента не се обработва зърно в черноморските пристанища на Украйна. Въпреки че има усилия за увеличаване на износа по железопътните маршрути по западните граници на страната, въпросните обеми вероятно ще останат “ограничени”. Наскоро Киев въведе система за лицензии за износ на пшеница, царевица и слънчогледово масло.

Въпреки че степента на загубите на инфраструктурата не е известна, потенциалните щети на пристанищните съоръжения, железопътните линии и силозите за съхранение могат да повлияят на превозите в дългосрочен план.

Повечето от руските черноморски терминали бяха в експлоатация към средата на март, но с някои продължаващи ограничения в Азовско море. Въпреки че наскоро товаренето е възобновено, обемите могат да бъдат възпрепятствани от ограниченията за търговско финансиране и допълнителни изисквания за застраховка на морски товари.

Допълнителният износ от друг произход, включително Индия, САЩ, ЕС и Бразилия, вероятно само частично ще компенсира по-ниските доставки в Черно море през остатъка от текущия сезон. Предвид високите цени, които се очаква да съпровождат търсенето, се прогнозира, че световната търговия с пшеница и царевица през 2021/2022 г. ще не достигне по-ранните прогнози, като несигурността преобладава за 2022/23 г.

Съществуват и значителни рискове за намаляване на зърнените и маслодайните култури в Украйна през 2022/2023 г., което може да задълбочи дългосрочния недостиг на експортно предлагане. В допълнение към ограничените наличности на гориво, селскостопански ресурси и работна ръка, достъпът до някои полета в момента е невъзможен, което води до нарастващи притеснения относно способността на фермерите да наторяват зимните култури и да засаждат пролетните.

Недостигът на торове също влияе на следващата реколта

Конфликтът засили опасенията за проблеми в глобални вериги за доставка на торове, подклаждани от ограничените транспортни операции в региона, както и последните санкции срещу Русия и Беларус, съответно два от водещите световни доставчици на азотни торове и поташ. Покачващите се цени на природния газ, основна суровина за производството на азотни торове, също допринесоха за скорошното повишаване на цените. С повишените цени на суровините и ограничените наличности, които бяха проблем още преди военните действия, нарастващите производствени разходи биха могли да повлияят на предстоящите решения за нива на приложение, с възможни последици за глобалните добиви и качеството на реколтата.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА