ИАГ възобновява националната инвентаризация и планиране в горските територии

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

WWF ще бъде включен в работната група за наредбата на сечите

Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) възобновява процеса на национална инвентаризация и планиране в горските територии. Като част от работата по партньорството за ограничаване на незаконния дърводобив, неправителствената организация WWF ще бъде включена в работната група за наредбата на сечите.

Представители на WWF България се срещнаха с изпълнителния директор на Агенция по горите (ИАГ) инж. Мирослав Маринов. Срещата беше посветена на доброто сътрудничество между агенцията и природозащитната организация в областта на опазването на горите и на общи бъдещи стъпки в тази област.

Участниците в срещата направиха равносметка на свършеното досега. Партньорите имат споразумение за сътрудничество от 2010 г. и успешно работят заедно за намаляване на незаконния дърводобив, устойчивото управление на горите, контрола върху провеждане на сечите, горската сертификация, експертни становища и сигнали, промени в горското законодателство.

През 2016 г. България защити близо 110 000 хектара вековни гори в мрежата Натура 2000. Защитата, за която положиха дългогодишни усилия лесовъди и природозащитници, включително и WWF, влезе в сила със заповед на министъра на земеделието и храните за определянето на тези гори за гори във фаза на старост. Освен емоционалната им стойност, като повод за гордост и източник на вдъхновение, старите, вековни гори имат най-голямо значение за опазване на водите, пречистване на въздуха и съхраняване на биологичното разнообразие.

В началото на 2019 г. приключи един от най-успешните проекти между агенцията и WWF – за опазване и възстановяване на крайречни гори. През 2014 г. WWF България, в партньорство с ИАГ и РДГ Русе и Пловдив, започна проект за възстановяване на естествени крайречни гори в две защитени зони по Натура 2000 около реките Дунав и Марица. В резултат, за по-малко от 5 години са възстановени 481 декара горски площи в двете защитени зони. Край река Марица в местностите „Мерич Орман“ и „Гущерова одая“ бяха засадени около 55 000 дръвчета от местни видове – черна топола, бяла върба, полски бряст, летен дъб, бяла и черна елша и полски ясен, а в защитена зона „Мартен-Ряхово“ край Русе бяха възстановени 98 декара гори от бяла върба и черна топола.

Агенцията и WWF набелязаха следващи стъпки в сътрудничеството си.

Агенцията препотвърди и позицията на Министерството на земеделието и храните за сертифициране на всички държавни горски стопанства. Добромир Добринов от WWF коментира: “Това е много важна стъпка. Потвърждава се необходимостта да тръгнем към устойчиви практики в горите. Потребителите, пазарът все повече искат дървесина, чийто добив е доказано законен, не уврежда гората и не нарушава правата на хората.”

WWF работи за популяризирането в България на най-успешния световен горски сертификат – FSC. Той се прилага в България от 2005 г. и WWF активно подпомага този процес, тъй като на глобално ниво това е един от най-ефективните инструменти за добро управление на горите. FSC сертификацията отчита интересите както на природата, така и на бизнеса и на местните общности и работещите в горите. През 2017 г. беше приет и български национален FSC стандарт, разработен от национална работна група, координирана от WWF.

ИАГ и WWF се съгласиха, че в обществото има много неоправдани критики и непознаване на работата на горския сектор. Трябва да се разяснява, че управленето на гората се нуждае от сериозна обществена подкрепа и инвестиции, а грижата за здравата гора включва и определени видове сечи, допълва Добринов.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама