ИАГ се обяви срещу крайните промени в Закона за лова

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Във връзка с повишения обществен интерес и значимостта на предложените за обществено обсъждане промени в проект за допълнение и изменение на Закона за лова и опазване на дивеча /ЗЛОД/, Изпълнителна агенция по горите изрази категорично становище, че няма да бъдат допуснати промени, свързани със  забранени средства по време на лов, които да изложат на риск диви животни, техни местообитания или да бъдат заплаха за защитени видове, селскостопански и домашни животни, както и за природата или обществената безопасност.  Предложените промени в ЗЛОД са качени за обществено обсъждане до 19 октомври 2020 г. Междувременно ИАГ ще проведе срещи със заинтересованите страни, на които ще бъдат обсъдени постъпилите становища. Промените ще бъдат внесени в Министерски съвет след като има консенсус по тях. Вече има насрочени срещи с организации и НПО по постъпили становища. Насрочен е и Национален ловен съвет, на който да бъдат обсъдени отново промените.

Приспособления за нощна стрелба

Лов, Ловец, Животни Лов, Птица, Лов На Птици„Целта на предложените промени е да бъдат използвани приспособления за нощна стрелба и то само в краен случай при усложнена епидемиологична обстановка, която може да бъде предпоставка за големи икономически загуби за сектор „Свиневъдство“. Наложената практика в страните Чехия, Германия, Белгия и Унгария показва, че в борбата с Африканската чума, използването на такива приспособления са изключително ефективни за отстрела й, особено нощем. В посочените страни, както и в България ловът на дива свиня е разрешен и през нощта.

Към момента в България плътността на запаса на дивата свиня не дава основание за прилагането им, но промените се налагат в дългосрочен план, поради цикличното развитие на АЧС, доказано в някои страни и липсата на разработена ваксина за заболяването“, съобщиха от агенцията по горите.

Без крайни и нехуманни методи на ловуване Капан, Улавяне, Гризли, Понесе, Крак, Боли, Улова

Категорично няма да бъде допуснато използването на отровни примамки, електрошокови устройства, експлозиви и каквито и да е други забранени средства и методи за ловуване, които биха засегнали дивечовите популации и природата като цяло.

„Изпълнителна агенция по горите като контролен орган, който следи за употребата на забранени средства и методи по време на лов, е най-заинтересована предложенията да бъдат прецизирани и конкретизирани, така че да не се създава предпоставка за тълкуване и опасност от неправомерната им употреба като същите няма да нарушават европейски регламенти и директиви, както и изисквания за хуманно отношение“, заявиха още от агенцията.

Какво показват проверките в горите?

бракониери, горски стражари, Agrozona.bgИзпълнителна агенция по горите извършва непрекъснат контрол при лова и опазването на дивата фауна, като само през 2019 г. са извършени повече от 57 000 проверки, от които са проверени около 6 000 ловни дружини и 65 000 ловци. Като резултат от проверките през 2019 г. са констатирани 208 нарушения, за които има съставени актове. За тази година има 17 нарушения. При проверките през 2019 г. са конфискувани 5 бр. електрически звуковъзпроизвеждащи устройства, 8 броя капани и примки. През 2020 г. от 8 август до момента са извършени близо 18 000 проверки на около 2000 ловни дружини и 14 500 ловци. През тази година към момента са конфискувани 15 бр.  електрически звуковъзпроизвеждащи устройства.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА