ИАБГ вече изразходи 1/6-та от противоградовите ракети за сезона

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Градушки се очакват и през следващите дни

От началото на годината са проведени над 42 въздействия, обработени са 136 градоопасни облака, като за целта са изразходвани са малко над 2000 ракети. Това заяви Стефан Георгиев, метеоролог и началник-отдел „Оперативна дейност“ в ИА „Борба с градушките“, в дневния блок „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“.

За справка, преди старта на сезона по градозащита, от Изпълнителната агенция за борба с градушките съобщиха, че разполагат с 12 000 ракети, като в случай необходимост ще бдат отпуснати допълнителни средства за закупуване на още 5 000 ракети.

„Ракетният способ бе открит на 21 април от 09.00 ч., така че ние вече имаме няколко проведени въздействия, обработвани са няколко облачни клетки. На 24 май от 12.00 ч. започна и самолетния способ, който обхваща Североизточна България. Имаме няколко контролни полета на градоносни облаци, преценено е дали трябва да се засява или не. Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ е в пълна готовност“, обясни той.


Вижте още: Ледени късове с размер на ябълка, унищожиха земеделската реколта в Симеоновград


Проведено ли е въздействие на градоопасните облаци, причинили щети на реколтата в Хасковско?

Във връзка с падналата на 26-ти май градушка в района на Харманли, Хасковско, той каза, че не е била изненада и агенцията е била подготвена. „Първата стрелба е започната в 17.00 часа. Обработката на облаците е приключила в 21.40 ч. Обработени са общо 9 градоопасни клетки, изстреляни са 593 ракети“, уточни Георгиев.

Експертът подчерта, че няма противоградова защита в световен мащаб, която да предотвратява градушките на 100%.

„Стратегията, която е залегнала, е да се направи така, че градовите зърна да са с по-малки размери и когато те тръгнат да падат от облака, да нанася по-малки щети върху земеделската продукция“, поясни Стефан Георгиев.

Експертът предупреди, че и през следващите дни се очаква да има градушки, но агенцията е подготвена и има достатъчно противоградни ракети.

В събота 28-ми май ще има рязко падане на температурите, очаква се преминаване на студент фронт и градушки, заяви още Георгиев.

В България през този сезон действащи са 262 ракетни площадки

Ракетните площадки са разположени в Северозападна България във Видин, Монтана, Враца и Плевен,  в Южна България – Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Хасково и Подбалкана – в района на град Карлово и Казанлък.

Изменение на климатадъжд, НИМХ, Agrozona.bg

Експертът отбеляза, че в последните две години се наблюдава леко изменение на климата, добавяйки, че месец май е свързан с изключително динамично време и типичните валежи за пролетно-лятното време.

„Наблюдава се нещо интересно – в първото десетдневие на месец май почти нямаме процеси, докато в останалата част от месеца те са изключително интензивни. Миналата година през май месец не сме имали толкова силен процес, както тази година в Хасковско”, заяви Георгиев.

“Трябва да се отбележи фактът, че през последните 4-5 дни температурите над страната бяха изключително високи. Това допринесе за изключително бързото развитие на тези градоопасни облаци и много бързо достигане до градоопасни параметри, което благоприятства, разбира се, образуването на градушка”, коментира още експертът.


Още по темата:

ИАБГ ще стартира сезона по градозащита с 12 хил. ракети, чака пари от МЗм за още 5 хиляди

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА