ИАБГ: Самолетите за градозащита ще пазят и населените места

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Самолетите ще защитават и урбанизираната територия на страната от градушки. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителната агенция “Борба с градушките” инж. Ваньо Славеев при официалното стартиране на пилотния проект за самолетен способ за градозащита на летището в Горна Оряховица, съобщиха от ИАБГ.

Той заяви, че заедно с ракетния способ ще бъде обхваната общо 52 млн. дка обработваема и необработваема земеделска площ, населени места и т. н.  “Противоградова защита с трите самолета обхваща незащитени с ракетен способ територии от Плевен до Черно море и от река Дунав до Стара планина,  които са  над 30 млн. дка. и  включват обработваема земя, трайни насаждения и смесено земеползване. При него се използват палки със сребърен йодид, закрепени към крилата и всеки самолет може да носи до 72 такива. Самолетите и командният пункт за ръководене на операциите по активни въздействия са локализирани на летище Горна Оряховица.

Проектът е на стойност 5 млн. лв. Трите самолета се пилотират от 12 пилота.

Пилотният проект за България стартира в края на изминалата седмица и се очаква да приключи в началото на месец октомври. След това предстои да бъде извършен анализ за дейността на самолетния способ. От старта му на 14 май до момента  са обработени 23 градоопасни клетки и са използвани 612 палки. Инж. Славеев посочи, че страни като Австрия, Германия и Аржентина използват само самолетния способ за борба с градушките. По думите му, той е много по-евтин от ракетния.

Как работи градозащитата със самолети?

“Със самолетите се впръсква сребърен йодид в градоопасния облак, който е с кристална структура. Целта е изкуствените зародиши и естествените такива  да разпределят водата в облака, която замръзва върху тях.  Така градовите зърна стават повече , но с по-малки размери и падайки  надолу се стопяват до дъждовни капки”, каза още инж. Славеев. Той уточни, че ефективността при него е 60 %, а при защитата с ракети тя е 80 %.

На събитието присъства и Николай Маринов, директор на Главна дирекция ” Земеделие” към Министерство на земеделието, храните и горите. Той уточни, че във връзка с падналите валежи от град през изминалата седмица са подадени 19 заявления за нанесени щети, а заявената площ е 1441 ха. Постаралите посеви са в областите Видин, Габрово, Монтана и Русе. В момента комисии от Областните дирекции по земеделие осъществяват проверка на място за установяване на щетите.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА