И през 2021 г. ще продължи нарастването на произведеното мляко, стадата ще се свиват

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Производството на мляко в Европейския съюз се е увеличило значително тази година и се очаква да продължи да нараства през 2021 г. Това се казва в прогнозата на Европейската комисия в настоящата си пазарна прогноза, която обаче е направена с голяма несигурност поради пандемията на короната.

За текущата година базираните в Брюксел анализатори очакват производство на 154 милиона тона мляко в ЕС-27, от които около 144,9 милиона тона се очаква да бъдат доставени за преработка в мандрите. В сравнение с 2019 г. ще има увеличение на преработените суровини с 1,4%.

През следващата година увеличението на доставките на млечни продукти се очаква да се забави до 0,8% и да достигне общ обем от 146,1 милиона тона. „Високият темп на растеж през 2020 г. трудно може да бъде поддържан само с бавно възстановяване на търсенето“, се казва в брюкселския доклад. Стимулът за производство на по-големия обем мляко, който се очаква за 2021 г., се очаква да бъде повишаването на производителността на млечните говеда. Прогнозите са направени при нормални метеорологични условия и фактори на хранене.

Според Комисията средният млечен добив на крава в ЕС през тази година ще се увеличи с 1,6% в сравнение с 2019 г. до 7 411 кг. През 2021 г., според прогнозата, тази стойност се очаква отново да се увеличи с 1,6% до 7 529 кг. Този фактор се компенсира от намаляващото през последните години млечно стадо. Броят на млечните крави в Общността ще намалее с около 0,4% през тази година и се очаква да спадне с 0,8% през 2021 г. до ново дъно от 20,4 милиона животни.

П
овече масло и нискомаслено мляко на прах

Според експертите на пазара в Брюксел очакваната по-голяма наличност на суровини през следващата година ще доведе до умерено увеличение на производството на масло с 1%, обезмаслено мляко на прах с 3% и сирене с 0,5%. Увеличение на обема на износа с между 3% и 5% също се очаква за тези продукти, тъй като увеличението на потреблението в ЕС вероятно ще бъде доста скромно.

За пресните млечни продукти анализаторите очакват малко по-ниско производство и търсене от гражданите на ЕС в сравнение с 2020 г., тъй като нивото на покупки в началото на коронакризата е малко вероятно да се повторят. За пълномасленото мляко на прах се очаква намаляване на износа от ЕС с 2% и с 0,5% по-ниско производство спрямо 2020 г. поради добрата наличност в световен мащаб.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА