Холандци намериха начин да намалят загубите от гниене при съхранението на плодове

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

Изследователи от университета във Вагенинген (Холандия) са успели да идентифицират причинителите на гниене на плодовете, които водят до редица значителни загуби на продукта по време на периода на съхранение. До този момент не беше известно кои инфекции причиняват най-големи загуби на добив по време на съхранението на ябълкови плодове. Ябълките и крушите се съхраняват в студени помещения до 12 месеца, преди да стигнат до рафтовете на супермаркетите. По това време те могат да развият различни гниене, причинени от различни патогени.  Оказва се, че това са гъбичките Fibulorhizoctonia psychrophila, причинителят на зацапване на ябълките и крушите и Cadophora luteo-olivacea, причинител на така нареченото рибено око върху крушите.

Изследователите са събрали и анализирали голям брой различни части от растения и растителни остатъци в 10 овощни градини с ябълки и круши. Оказва се, че най-високата концентрация на Cadophora luteo-olivacea е намерена върху остатъците от листата на ябълкови и крушови дървета, мумифицирани плодове и мъртви плевели.

Подобно на много патогени на гниене по време на съхранение, тези инфекции заразяват плодовете по време на растежния период и след това влизат в латентен период. След няколко месеца съхранение първите симптоми на инфекция се появяват в клетките.   Стратегията за борба с тези инфекции следва да включва набор от последователни мерки. Например, много важно е правилно да се определи оптималният момент на пръскане. В допълнение, основните източници на инфекция могат да бъдат отстранени от градината.

Изследователите също така са изследвали рака на овощни дървета, който причинява гъбичката Neonectria ditissima. Тази гъба засяга клони, издънки и плодове.

Разработен е нов метод, който позволява да се анализира разсад от круши и ябълки в разсадници за наличие на инфекцията Neonectria ditissima преди засаждане в градината. За да направят това, те инокулирали следи от листни стъбла и изкуствено създадени рани със спори на гъбичките.

„Скоростта на заразяване ще ни позволи да предвидим податливостта на сортовете ябълки към тази инфекция. Изследваните параметри могат да се използват за създаване на стратегия за защита на ябълките от европейския рак на плодовете, например за устойчиви на разплод сортове“, съобщават изследователите.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА