Годината на прасето започва в Китай: Вижте 11 любопитни факта за земеделието на страната

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Днес в Китай празнуват началото на новата година, която е посветена на свинята. Това е най-важният празник в китайския календар. Свързан е с легендата за Буда, според която той поканил всички животни при себе си, за да отпразнуват Чун Дзие. Дванадесет животни дошли на празника и Буда кръстил по една година на всяко от тях.

Китайците празнуват новата година облечени в червени дрехи и украсяват домовете си със стихове, изписани върху червена хартия. Червеният цвят е символ на огъня, който прогонва лошия късмет. Старите китайци палели бамбукови пръчки, защото вярвали, че пращящите пламъци плашат и прогонват злите духове. Днес по случай Чун Дзие се палят фойерверки.

Ето няколко факта за земеделието на Китай, които са споменати в статия на тема „Постижения и предизвикателства на аграрното развитие в България и Китай“ с автор проф. д-р Храбрин Башев от Института по аграрна икономика в София:

1. Китай има трудната задача да изхранва една пета от световното население с 8% от обработваемата земя и 7% от сладководните води на планетата.

2. И в България, и в Китай преобладават дребните земеделски стопанства, като фермите по-малки от 1 ха съставляват 70% от всички стопанства в България и 93% от тези в Китай.

3. В новата политика на правителството е регламентиран нов “подходящ размер” на фамилните стопанствата от 13 ха или по-малко в зависимост от месторазположението.

4. Средният размер на фермите в България е нeколкократно по-голям от този в Китай и постоянно расте в резултат на преструктурирането на стопанствата и трансфера на управлението в по-едрите ферми.

5. Осигуреността със земеделска земя на един работник в Китай (0,5 ха) е значително по-малка от тази в България (24 ха) и другите големи производители на селскостопански продукти като Франция (25 ха), САЩ (73 ха) и Австралия (156 ха).

6. В аграрната сфера на България и в Китай сега доминират частните структури на фермерство, управление и координация, което създава силни стимули за предприемачество, иновации и инвестиции за подобряване на продуктивността и доходите на заетите.

7. Площите с биологични продукти съставляват незначителна част от селскостопанските земи – 2,3% в България и 0,33% в Китай.

8. Китай се превърна в една от най-бързо развиващите се страни, във втората по големина икономика в света, в един от най-големите производители на множество основни селскостопански продукти (ориз, пшеница, царевица, плодове, зеленчуци, месо и др.), и основен участник в международната търговия и икономика.

9. Застаряване на населението в селските райони и на фермерите се наблюдава както в България, така и в Китай. Младите обикновено търсят работа и кариера в градовете, развитите райони на Китай, а много българи и в чужбина.

10. В Китай отглеждането на генетично модифицирани култури е забранено, с изключение на памука.

11. Последните данни за степента на корупция поставят България и Китай съответно на 75 и 79 място в света.

Последни новини за сътрудничеството между България и Китай:

Производители на храни ще пращат поръчки за Китай за не повече от 1,5 евро/кг

България ще помага на Китай да развива производството на шафран

Центърът за сътрудничество с Китай набира мостри на български продукти

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА