ГМО отново е гореща тема в ЕС

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

Миналата седмица Постоянният комитет по хранителните вериги и здравето на животните към Европейската комисия е гласувал дали да разреши отглеждането и вноса в ЕС на три сорта генномодифицирани култури – маслодайна рапица и два сорта памук. Представителите на страните-членки за пореден път не са успели да постигнат квалифицирано мнозинство „за“ или „против“ предложението, съобщава източник на Agra Europe.

В същото време 20 водещи учени от Швеция, Великобритания, Белгия, Нидерландия и Швейцария изпратиха открито писмо до Европейската комисия, в което алармират, че има финансови и политически пречки пред свободното извършване на изследвания с генномодифицирани растения. Учените предупреждават, че целите на изследователската програма „Хоризонт 2020“ може да отанат неизпълнени, тъй като няма добри нормативни рамки за провеждане на изследвания.

Учените подчертават, че ако днес човечеството има познание за това кои фактори влияят на развитието на културите така, че да се подобрят добивите от тях, то това се дължи на науката. При постоянно нарастващо население в света е необходимо да се запълнят някои празнини в познанието за природата, като например за ефектите на промените в околната среда или въздействието на пестицидите, енергията и изкуствените торове върху природата в дългосрочен период от време. За да се получи това познание, е необходимо да се инвестира в нови изследвания, се казва още в писмото на учените. Според тях към момента изпитанията с ГМО се блокират не по научни, а по политически причини. Европейските институции обаче трябва да инвестират в изследвания на ГМО, се казва още в отвореното писмо.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА