Глобалният форум за храни и земеделие (GFFA) ще се проведе на 24-28 януари онлайн

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Глобалният форум за храни и земеделие (GFFA) е международна конференция по централни въпроси от жизненоважно значение за глобалните селскостопански и хранителни политики. Поради пандемията от COVID-19, която все още не е преодоляна в световен мащаб, GFFA отново ще се проведе във виртуален формат в дните от 24 до 28 януари.

Домакин на GFFA е Федералното министерство на храните и земеделието (BMEL) в сътрудничество с Берлинския сенат, Messe Berlin GmbH и GFFA Berlin e.V.

Петдневният форум включва голям брой събития, които предоставят на 3000 участници от световете на политиката, индустрията, науката и гражданското общество възможност да се обърнат един към друг и да постигнат консенсус по въпроси и предизвикателства, свързани с глобалната селскостопанска политика и продоволствената сигурност.

 

В миналото лектори на високо ниво като Антонио Гутериш, Жозефа Сако, Ангела Меркел, Бан Ки Мун и принц Чарлз се присъединиха към състава на GFFA.

Политическият акцент на GFFA е Берлинската конференция на министрите на земеделието, която не е отворена за обществеността. Това е най-голямата конференция на министрите на земеделието в света, в която участват около 70 министри на земеделието. На конференцията присъстват и високопоставени представители на повече от 10 международни организации като ФАО, ОИСР, СТО и Световната банка.

Почвата и земята във фокуса на GFFA 2022

Повече от 90 процента от световното производство на храни зависи от почвата. Той осигурява местообитания за почвените организми и е най-важният земен поглъщател на въглерод на земята. Въпреки това, плодородна земя се губи за селското стопанство и качеството на почвите все повече се влошава в много райони.

Това развитие трябва да бъде спряно чрез устойчиво използване на земните ресурси и запазване на съществуващата земеделска земя. Земеделските производители също трябва да получат дългосрочен и сигурен достъп до земеделска земя чрез права на собственост, наем и ползване, за да им се даде възможност да използват земята устойчиво. Само по този начин ще можем да нахраним нарастващото световно население, да спрем изменението на климата и да намалим загубата на биологично разнообразие. Има спешна нужда международната общност да разработи и приложи жизнеспособни и практически решения, апелират организаторите на форума.

GFFA от 2022 г. трябва да даде ключов тласък за тази цел и да насърчи международния обмен.

Четирите основни въпроса, които ще бъдат обсъдени в рамките на форума са:

  • Как можем да подобрим защитата на почвата?
  • Как можем да възстановим деградиралите почви?
  • Как можем да направим използването на ограничените земни ресурси по-устойчиво?
  • Как могат земеделските производители по целия свят да получат справедлив достъп до земя?
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА