Германските фермери губят по 13 евроцента от всеки литър биомляко

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Разходите за производство на килограм органично мляко в Германия достигат 60,29 цента за килограм биологично мляко, а средната изкупна цена на биологично мляко е 47,40 цента. Това означава, че има покритие на разходите от само 79 процента. Това са констатациите на последното проучване за разходите за производство на биологично мляко в Германия, проведено от Службата за социология на селските райони и земеделието (BAL, Büro für Agrarsoziologie und Landwirtschaft) и поръчано от Европейския съвет за мляко (EMB), Асоциацията на немските млекопроизводители (BDM) и MEG Milk Board. Проучването отчита и справедлив доход за производителите. Данните в това проучване ясно показват, че и производителите на биологично мляко работят на загуба.

„Тези цифри трябва да мотивират нас биологичните земеделски производители да предприемем действия, тъй като отново ще изпаднем в същата ситуация, в която искахме да излезем. За да бъде устойчив биологичният сектор, нашите ферми трябва да останат икономически жизнеспособни в бъдеще. Не бива да изпускаме от поглед загубите, които се отразяват във всеки един отчет за млякото. Тези загуби се покриват до голяма степен от нашите семейства под формата на неплатен труд“, коментира пред europeanmilkboard.org германският фермер Клаус Ветер от Хесен.

„Изглежда ние имаме още една задача като биологични фермери: обединяване в организация на производители на биологично мляко. Тази организация трябва да работи в Германия – или още по-добре, в цяла Европа – и с нея трябва да бъдем представени, когато преговаряме с мандрите. Тази организация трябва да определя цени и, ако е необходимо, да регулира обемите, за да се избегне свръхпроизводство. Благодарение на това проучване вече можем да заявим каква би била справедливата цена – нашите производствени разходи. Сега остава само да убедим колегите си, че се нуждаем от силна организация на производители – както виждам, това няма как да се избегне“, посочи Клаус Ветер.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА